Javna razprava: “Beremo ZUJIK” – Kino Šiška, 7. 11., 15:00

Vabljeni vsi zainteresirani predstavniki kulture, javnosti in medijev

V društvu Asociacija vas ob zaključku javne razprave o predlogu sprememb Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo vabimo na okroglo mizo z naslovom “Beremo ZUJIK”, ki bo osvetlila ključne spremembe in predloge novega krovnega zakona v kulturi. Dogodek se bo odvil 7. novembra 2024 ob 15. uri v Komuni Kina Šiška. Dogodka se bo udeležila tudi ministrica za kulturo dr. Asta Vrečko.

Okrogla miza, ki jo bo moderirala strokovna vodja društva Polona Torkar, bo ponudila prostor za poglobljeno razpravo o pomembnih spremembah, ki jih zakon prinaša. Na dogodku bodo kot govorniki sodelovali kulturni delavec in publicist Simon Kardum, igralec in producent Uroš Kaurin, režiser in scenarist Blaž Završnik, projektna vodja in producentka Sanja Popov Leban ter predsednik društva Asociacija in producent Uroš Veber.

Preberite več

Spremembe ZUJIK na NSK in dialoških skupinah

V društvu se intenzivno posvečamo trenutno najbolj aktualni kulturnopolitični temi – predlaganim spremembam Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo (ZUJIK). Gre za ključno zakonodajo, ki ureja področje kulture in posledično kulturne politike, zato je vsaka sprememba zakona deležna posebne pozornosti.

Spremembe zakona so že obravnavale nekatera najpomembnejša psovetovalna in strokovna telesa kot je Nacionalni svet za kulturo in delovne skupine za trajni dialog z akterji kulturnega delovanja. Sej omenjenih teles smo se udeležili tudi člani društva in na njih predstavili zhodišča za naše komentarje na predlagane spremembe in predloge za njihovo zboljšavo.

Preberite več

Igralec in čistilec – ZUJIK intervju, Uroš Kaurin

Trenutno se v javni razpravi nahaja predlog sprememb Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo, ki predstavlja krovni zakon za nacionalno kulturno politiko v Sloveniji. V društvu v sklopu javne razprave organiziramo zagovorniške aktivnosti, hkrati pa želimo o tematiki osveščati tudi širšo kulturno javnost. V ta namen smo pripravili serijo pogovorov o spremembah zakona, kjer smo strokovnjake različnih področij povprašali o njihovem videnju predlagane zakonodaje in problematik, ki jih poskuša naslavljati.

To temo smo naslovili tudi v kulturosferinem podcastu, kjer smo v luči sprememb krovnega zakona na področju kulture pripravili posebno epizodo našega podcasta, kjer smo se o predlaganih spremembah pogovarjali z igralcem, avtorjem, performerjem, čistilcem in splošnim poznavalcem kulturne scene v Mariboru ter širši Sloveniji, Urošem Kaurinom.

Preberite več

Nov zakon prosim! – ZUJIK intervju, Simon Kardum

Trenutno se v javni razpravi nahaja predlog sprememb Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo, ki predstavlja krovni zakon za nacionalno kulturno politiko v Sloveniji. V društvu v sklopu javne razprave organiziramo zagovorniške aktivnosti, hkrati pa želimo o tematiki osveščati tudi širšo kulturno javnost. V ta namen smo pripravili serijo pogovorov o spremembah zakona, kjer smo strokovnjake različnih področij povprašali o njihovem videnju predlagane zakonodaje in problematik, ki jih poskuša naslavljati.

Za prvi prispevek v seriji smo se obrnili na dolgoletnega direktorja zavoda Kino Šiška in strokovnjaka za nacionalno kulturno politiko ter zakonodajo Simona Karduma. Zanimala nas je zgodovina nastanka zakona in njegovi zametki, kako se je njegova zasnova in usmeritev spreminjala skozi čas, ter kako sam ocenjuje predlog sprememb, ki so trenutno v javni razpravi.

Preberite več

Kulturosferin regionalni podcast – Gorenjska

V tretjem pogovoru v seriji regionalnih podcastov smo se pogovarjali o kulturni politiki na Gorenjskem. Z nami so bili Robert Prezelj iz KD Rov Železniki ter Tine Hafner in Mojca Selak iz društva Alternator. Pogovarjali smo se o zgodovini razvoja neodvisne kulture na Gorenjskem, vlogi lokalne in nacionalne kulturne politike in o težavah s katerimi se sogovorniki srečujejo pri organizaciji svojih vsebin.

Preberite več

SERVIS: Vse o cenzusu

V teh dneh se na servisno številko društva obrača vse več samozaposlenih, ki imajo težave z določanjem in razumevanje cenzusa, ki ga samozaposleni ne smejo preseči za pridobitev pravice do plačevanja njihovih prispevkov s strani Ministrstva za kulturo.

V nadaljevanju smo zato pripravili povzetek osnovnih pravil in povezave do dodatnih virov za lažje razumevanje in soočanje s to problematiko. V društvu se hkrati v sklopu naših zagovorniških aktivnosti zavzemamo za korenite spremembe cenzusa in uvedbo drsnega ali postopnega cenzusa. Verjamemo, da lahko te spremembe pričakujemo že v prihodnjih letih.

Preberite več

Uredba potrebna prenove, a spremembe morajo biti jasnejše

Foto: Nada Žgank@Bunker

V društvu Asociacija smo ob koncu javne razprave o predlogu sprememb Uredbe o samozaposlenih v kulturi na Ministrstvo za kulturo oddali naše komentarje, ki so plod večtedenskega dialoga z člani društva in drugimi deležniki nevladne kulture. Besedilo sprememb je dostopno tukaj, celotno besedilo našega odziva pa lahko preberete tukaj.

Spremembe po našem mnenju prinašajo prepotrebno prenovo sistema samozaposlenih in stopajo na pravo pot uveljavljanja večjih socialnih in drugih pravic za ta pomemben element slovenske neodvisen kulture. A hkrati številne nenatančnosti in pomanjkljivosti zmanjšajo učinkovitost nove zakonodaje, ki mi mestoma lahko delovala celo škodljivo. V našem predlogu smo poleg nekaj vsebinskih predlogov, predlagali nekaj ključnih sprememb, ki bi večje nejasnosti v predlaganem dokumentu odpravile. 

Preberite več

Asociacija v Državnem svetu o ReNPK

foto: Romero @Državni zbor

V prostorih državnega zbora je 20. junija potekala 18. redna seja Komisije za izobraževanje, kulturo, znanost, šport in mladino Državnega sveta, na kateri so svetniki obravnavali tudi nov predlog Resolucije o Nacionalnem programu za Kulturo. Na sejo smo bili, kot predstavniki strokovne javnosti in nevladne kulture, vabljeni tudi v društvu Asociacija.

Na seji smo predstavili naše stališče do dokumenta in pozdravili aktivnosti aktualnega ministrstva in vlade, da prenovi temeljni dokument strategije za kulturno politiko. Komisiji smo predlagali, da v sklepu predlaga nujno zagotovitev dovoljšnih finančnih sredstev v državnem proračunu, da se določila novega Nacionalnega programa za kulturo lahko tudi dejansko izvedejo.

Preberite več

Kritično stanje kritike!

Po sklepu upravnega odbora društva Asociacija bo v prihodnjih dneh začela delovati posebna strokovna delovna skupina, ki se bo spopadla s problematiko produkcije umetniške kritike NVO, predvsem vprašanjem sofinanciranja tega področja. Povod za  skupine je alarmantno stanje na tem področju, ki so ga še poslabšali rezultati nekaterih javnih razpisov v preteklih mesecih.

V društvu smo prepričani, da je kakovostna in neodvisna kritika nujna za rast, razvoj in kvaliteto umetniške produkcije, zato nas zelo skrbi sistemsko problematičen položaj tega področja. Delovna skupina bo oblikovala strokovna izhodišča in stališča društva na podlagi katerih bom začeli dialog z odločevalci.

Preberite več

Strategije rastejo, sredstva upadajo

Foto: LokalPatriot

Do 23. aprila 2024 je bila v javni razpravi nova strategija razvoja kulture v Mestni občini Ljubljana, v kateri smo intenzivno sodelovali tudi v Asociaciji. Po udeležbi na posvetu in več krogih razprav o predlogu smo pripravili komentar in nekaj predlogov za pripravljeno strategijo.

V grobem v društvu pozdravljamo nekatere vsebinske usmeritve strategije in prepoznavanje nekaterih ključnih izzivov za kulturo v prestolnici, a smo ob tem zaskrbljeni zaradi pomanjkanja natančnejših opredelitev o finančni podpori zastavljenim strateškim ciljem. Ta je v luči inflacijskih pritiskov in draginje, ki so nevladno kulturo v prestolnici stale dobršen del razpoložljivih mestnih sredstev, ključen za izpolnitev predstavljene strategije.

Preberite več