ZA podvojitev EU proračuna za kulturo

Asociacija se kot članica organizacije Culture Action Europe pridružuje pozivom k podpori predloga Evropskega parlamenta, da se v prihodnjem finančnem obdobju 2021-2027 sredstva za proračun programa Ustvarjalna Evropa, programa EU za kulturni in ustvarjalni sektor, podvojijo iz 1.4 milijarde na 2.8 milijardi evrov.

Ustvarjalna Evropa (Creative Europe) je nadnacionalni program Evropske unije, ki se že izvaja v obdobju 2014–2020 in je namenjen promociji evropskih kulturnih in ustvarjalnih sektorjev, spodbujanju čezmejnega sodelovanja in povečanju njihovega prispevka k rasti in novim delovnim mestom, podvojitev proračuna pa bi vsekakor pomenila obogatitev kulturne produkcije in krepitev vrednot, ki jih prinaša kultura.

Preberite več

Mednarodni konzorcij začenja projekt CARE: Preobrazba duševnega zdravja skozi kulturo

Foto: Roland Vaczi

Novembra 2024 je raznolik mednarodni konzorcij organizacij s področja kulture in zdravja, ki ga vodi Kulturni center Cluj in združuje sedem partnerjev iz vse Evrope, uradno začel projekt CARE – Kultura za duševno zdravje. Ta inovativna iniciativa izkorišča preobrazbeno moč umetnosti in kulturnega udejstvovanja za izboljšanje duševnega zdravja in dobrega počutja po vsej Evropi.

Projekt združuje strokovnjake iz kulturnega, zdravstvenega, izobraževalnega in poslovnega sektorja. Ob začetku projekta CARE je med 25. in 26. novembrom na Dunaju potekal otvoritveni dogodek, na katerem smo postavili temelje našega sodelovanja in natačno načrtovali njegovo izvedbo, kis e ga je udeležila vodja naše strokovne pisarne Polona Torkar.

Preberite več

Izobraževanje: Kultura v EU

Foto: CAE

Društvo Asociacija vas z veseljem vabi na izobraževanje o aktualnih kulturnih iniciativah in stanju kulture na ravni EU. To bo koristno predvsem za tiste NVO in samozaposlene, ki jih zanima delovanje na EU ravni, potekalo pa bo 10. decembra ob 11:00 preko platforme Zoom. 

Spoznali bomo aktualno stanje evropskih kulturnih politik in najbolj relevantne pobude na tem področju, se seznanili z priložnostmi za financiranje in odgovorili na vaša vprašanja povezana s tem področjem. Z nami bo Lars Ebert generalni sekretar organizacije Culture Action Europe, ki bo delil svoje bogato znanje in izkušnje na področju evropskih kulturnih politik.

Preberite več

Izobraževanje: e-Demokracija

V društvu Asociacija vas vabimo na novo izobraževanje v naši jesenski seriji, na katerem bomo govorili o sistemu za elektronsko državljansko participacijo e-Demokracija. Izobraževanje bo potekalo v ponedeljek, 2. decembra 2024, ob 13. uri v prostorih društva Asociacija na Dalmatinovi ulici 4 v Ljubljani. Za vse, ki se dogodka ne boste mogli udeležiti v živo, bo omogočen tudi dostop preko povezave Zoom.

Na izobraževanju bo mag. Simon Delakorda z Inštituta za elektronsko participacijo predstavil delovanje in uporabo podportala e-Demokracija, ki je del portala eUprava. Na podlagi zagovorniških primerov sooblikovanja strategij in predpisov bo osvetlil, kako lahko nevladne organizacije in posamezniki z uporabo tega orodja vplivajo na zakonodajne procese.

Preberite več

Odziv na predlog sprememb Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo

Foto: Asociacija

Po intenzivnih krogih posvetov z deležniki in skupnostjo smo v društvu pripravili obširen odziv na predlog sprememb krovnega zakona za kulturno ureditev v Sloveniji, Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo, ki je temeljni dokument za kulturno politično ureditev Republike Slovenije.

V društvu prepoznavamo pomembnost korakov, ki ga s predlogom ZUJIK-I napravljata vlada in predlagatelji zakona v smeri prenove kulturnega modela v kulturi. V predlogu prepoznavamo uresničitev vrste pobud in zahtev, ki so dolgotrajna prizadevanja našega društva. Koraki vsekakor so, izkazan posluh za rešitve tudi, in vendar manjka odločnost, pa tudi sredstev in politične volje, da bi sektor kulture, predvsem njegove najranljivejše deležnike, zaenkrat še samozaposlene v kulturi, resnično okrepili na način, ki bi jim na vsej karierni in življenjski poti zagotavljalo spodobnega in dostojnega življenja.

Preberite več

Javna razprava: “Beremo ZUJIK” – Kino Šiška, 7. 11., 15:00

Vabljeni vsi zainteresirani predstavniki kulture, javnosti in medijev

V društvu Asociacija vas ob zaključku javne razprave o predlogu sprememb Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo vabimo na okroglo mizo z naslovom “Beremo ZUJIK”, ki bo osvetlila ključne spremembe in predloge novega krovnega zakona v kulturi. Dogodek se bo odvil 7. novembra 2024 ob 15. uri v Komuni Kina Šiška. Dogodka se bo udeležila tudi ministrica za kulturo dr. Asta Vrečko.

Okrogla miza, ki jo bo moderirala strokovna vodja društva Polona Torkar, bo ponudila prostor za poglobljeno razpravo o pomembnih spremembah, ki jih zakon prinaša. Na dogodku bodo kot govorniki sodelovali kulturni delavec in publicist Simon Kardum, igralec in producent Uroš Kaurin, režiser in scenarist Blaž Završnik, projektna vodja in producentka Sanja Popov Leban ter predsednik društva Asociacija in producent Uroš Veber.

Preberite več

Spremembe ZUJIK na NSK in dialoških skupinah

V društvu se intenzivno posvečamo trenutno najbolj aktualni kulturnopolitični temi – predlaganim spremembam Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo (ZUJIK). Gre za ključno zakonodajo, ki ureja področje kulture in posledično kulturne politike, zato je vsaka sprememba zakona deležna posebne pozornosti.

Spremembe zakona so že obravnavale nekatera najpomembnejša psovetovalna in strokovna telesa kot je Nacionalni svet za kulturo in delovne skupine za trajni dialog z akterji kulturnega delovanja. Sej omenjenih teles smo se udeležili tudi člani društva in na njih predstavili zhodišča za naše komentarje na predlagane spremembe in predloge za njihovo zboljšavo.

Preberite več

Igralec in čistilec – ZUJIK intervju, Uroš Kaurin

Trenutno se v javni razpravi nahaja predlog sprememb Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo, ki predstavlja krovni zakon za nacionalno kulturno politiko v Sloveniji. V društvu v sklopu javne razprave organiziramo zagovorniške aktivnosti, hkrati pa želimo o tematiki osveščati tudi širšo kulturno javnost. V ta namen smo pripravili serijo pogovorov o spremembah zakona, kjer smo strokovnjake različnih področij povprašali o njihovem videnju predlagane zakonodaje in problematik, ki jih poskuša naslavljati.

To temo smo naslovili tudi v kulturosferinem podcastu, kjer smo v luči sprememb krovnega zakona na področju kulture pripravili posebno epizodo našega podcasta, kjer smo se o predlaganih spremembah pogovarjali z igralcem, avtorjem, performerjem, čistilcem in splošnim poznavalcem kulturne scene v Mariboru ter širši Sloveniji, Urošem Kaurinom.

Preberite več

Odziv konzorcija vsebinskih mrež na izhodišča Strategije razvoja NVO 2024–2029

Foto: Bunker

V konzorciju vsebinskih mrež nevladnih organizacij smo se odzvali na predlog vsebinskih izhodišč dokumenta “Strategija razvoja nevladnih organizacij v Republiki Sloveniji za obdobje 2024–2029”. Strategija, ki temelji na 26. členu Zakona o nevladnih organizacijah, določa petletni razvojni načrt, pripravljen s strani Ministrstva za javno upravo v sodelovanju z resorji, kjer delujejo NVO, ter Svetom Vlade RS za spodbujanje prostovoljstva in razvoja NVO. 

V Asociaciaji v sklopu našega odziva na strategijo problematiziramo predvsem odsotnost resnejših strateških usmeritev v njej. V odzivu smo sicer v grobem podprli sprejetje dokumenta, a hkrati izpostavili nekaj ključnih potrebnih sprememb, da bi zares lahko deloval razvojno za sektor. Naše pripombe bomo podrobneje predstavili na sestanku konzorcija, ki bo potekal 7. novembra na Ministrstvu za javno upravo, kjer bomo skupaj s predstavniki ministrstva razpravljali o dodatnih izboljšavah in izzivih za razvoj NVO v Sloveniji.

Preberite več

Nov zakon prosim! – ZUJIK intervju, Simon Kardum

Trenutno se v javni razpravi nahaja predlog sprememb Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo, ki predstavlja krovni zakon za nacionalno kulturno politiko v Sloveniji. V društvu v sklopu javne razprave organiziramo zagovorniške aktivnosti, hkrati pa želimo o tematiki osveščati tudi širšo kulturno javnost. V ta namen smo pripravili serijo pogovorov o spremembah zakona, kjer smo strokovnjake različnih področij povprašali o njihovem videnju predlagane zakonodaje in problematik, ki jih poskuša naslavljati.

Za prvi prispevek v seriji smo se obrnili na dolgoletnega direktorja zavoda Kino Šiška in strokovnjaka za nacionalno kulturno politiko ter zakonodajo Simona Karduma. Zanimala nas je zgodovina nastanka zakona in njegovi zametki, kako se je njegova zasnova in usmeritev spreminjala skozi čas, ter kako sam ocenjuje predlog sprememb, ki so trenutno v javni razpravi.

Preberite več

Kulturosferin regionalni podcast – Gorenjska

V tretjem pogovoru v seriji regionalnih podcastov smo se pogovarjali o kulturni politiki na Gorenjskem. Z nami so bili Robert Prezelj iz KD Rov Železniki ter Tine Hafner in Mojca Selak iz društva Alternator. Pogovarjali smo se o zgodovini razvoja neodvisne kulture na Gorenjskem, vlogi lokalne in nacionalne kulturne politike in o težavah s katerimi se sogovorniki srečujejo pri organizaciji svojih vsebin.

Preberite več