Igralec in čistilec – ZUJIK intervju, Uroš Kaurin

Trenutno se v javni razpravi nahaja predlog sprememb Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo, ki predstavlja krovni zakon za nacionalno kulturno politiko v Sloveniji. V društvu v sklopu javne razprave organiziramo zagovorniške aktivnosti, hkrati pa želimo o tematiki osveščati tudi širšo kulturno javnost. V ta namen smo pripravili serijo pogovorov o spremembah zakona, kjer smo strokovnjake različnih področij povprašali o njihovem videnju predlagane zakonodaje in problematik, ki jih poskuša naslavljati.

To temo smo naslovili tudi v kulturosferinem podcastu, kjer smo v luči sprememb krovnega zakona na področju kulture pripravili posebno epizodo našega podcasta, kjer smo se o predlaganih spremembah pogovarjali z igralcem, avtorjem, performerjem, čistilcem in splošnim poznavalcem kulturne scene v Mariboru ter širši Sloveniji, Urošem Kaurinom.

Preberite več

Kulturosferin regionalni podcast – Gorenjska

V tretjem pogovoru v seriji regionalnih podcastov smo se pogovarjali o kulturni politiki na Gorenjskem. Z nami so bili Robert Prezelj iz KD Rov Železniki ter Tine Hafner in Mojca Selak iz društva Alternator. Pogovarjali smo se o zgodovini razvoja neodvisne kulture na Gorenjskem, vlogi lokalne in nacionalne kulturne politike in o težavah s katerimi se sogovorniki srečujejo pri organizaciji svojih vsebin.

Preberite več

Izšlo je poročilo CultureForHealth

Projekt CultureForHealth, pripravljalni ukrep EU – Razvoj politik od spodaj navzgor za kulturo in dobro počutje v EU, je v začetku novembra splavil Poročilo CultureForHealth – Presečni pregled intervencij na presečišču kulture, dobrega počutja in zdravja ter njihovih dokazov, učinkov, izzivov s priporočila za oblikovanje politik v Evropi. Med partnerji v projektu je tudi Društvo Asociacija.

V poročilu so zbrani dokazi iz preko 300 znanstvenih študij, ki pričajo, da sodelovanje v kulturnih aktivnostih izboljšuje zdravje in dobro počutje posameznikov. Poročilo hkrati ponuja niz priporočil za oblikovanje politik, v katerih je zbrano znanje, ki so ga na srečanjih posredovali strokovnjaki in praktiki.

Preberite več

Poziv MOM: Začnite znova in se odločneje postavite za kulturo.

V društvu Asociacija smo se odzvali na predlog Strategije razvoja kulture v Mestni občini Maribor v obdobju 2022-2026, ki so ga odločevalci v javno razpravo oddali 1. septembra 2022.

V društvu Asociacija prepoznavamo pomembnost obstoja tako temeljnega dokumenta, kot je lokalni program kulture, v primeru MOM poimenovan z Strategija razvoja kulture v Mestni občini Maribor v obdobju 2022-2026. Pozdravljamo težnjo MOM po participativno zasnovanem procesu snovanja lokalnega programa kulture, katerega proces se je zaključil v visoki pomladi 2022, zato izražamo presenečenje, prvič, da je bil program v skoraj štirimesečnem usklajevanju znotraj MOM, drugič, da je bil v javno razpravo podan šele nedavno ter tretjič, ker gre za strateški dokument, katerega številne in močno problematične težave so ob nekaterih novostih, ki jih gre vsaj orientacijsko pozdraviti, lahko tudi izrazito temeljne narave, je čas za javno obravnavo dokumenta izrazito prekratek, da bi omogočal ustrezno temeljit strokoven odziv, je pa tak odziv nujno potreben.

Preberite več

Aplikacija za izboljšave lokalnih kulturnih politik

Asociacija že vrsto let spremlja razvoj lokalnih kulturnih politik, kjer beležimo težave na različnih nivojih, saj med NVO in odločevalci pogosto ni pravega dialoga, proračuni ne vključujejo poklicnih NVO, povečini ni večletnega financiranja, strateški dokumenti so skopi ali jih sploh ni, tu je še prostorska problematika in še marsikaj drugega.

Ker gre za sistemsko težavo, smo v Asociaciji razvili spletno aplikacijo, ki bo v pomoč tako lokalnim skupnostim kot NVO pri samem izboljševanju lokalnih kulturnih politik.

Preberite več