Srečno neodvisno 2025!

Drage članice in člani, dragi prijatelji in podporniki Asociacije in neodvisne kulture!

Leto se  bliža koncu, z njim pa naša prizadevanja za krepitev neodvisne kulture lahko vendarle vsaj za trenutek zastanejo, da se še enkrat letos v vaši družbi in v družbi vseh njenih iskrivih prijateljev navdamo njene prodornosti, kreativnosti, življenjske in ustvarjalne sile. Vsega našega truda, pa tudi uživanja je namreč vredna.

2024 bomo v Asociaciji pomnili kot leto številnih mejnikov in obče, včasih preveč le načelne in vendar pogosto tudi dejansko udejanjene naravnanosti k prenovi in rasti neodvisne kulture, pa naj bo na ravni našega društva in njegove raznovrstne dejavnosti, kreativnosti in dosežkov naših članic in članov, neodvisne kulturne ustvarjalnosti in produkcije, njunega družbenega učinka, okrepljenega ugleda ali na na ravni pogojev za njuno nastajanje in delovanje. Na vse uspehe, dosežke ter stkane in okrepljene vezi smo ponosni – nenazadnje so vsi plod našega dolgotrajnega skupnega dela.

Preberite več

Mednarodni konzorcij začenja projekt CARE: Preobrazba duševnega zdravja skozi kulturo

Foto: Roland Vaczi

Novembra 2024 je raznolik mednarodni konzorcij organizacij s področja kulture in zdravja, ki ga vodi Kulturni center Cluj in združuje sedem partnerjev iz vse Evrope, uradno začel projekt CARE – Kultura za duševno zdravje. Ta inovativna iniciativa izkorišča preobrazbeno moč umetnosti in kulturnega udejstvovanja za izboljšanje duševnega zdravja in dobrega počutja po vsej Evropi.

Projekt združuje strokovnjake iz kulturnega, zdravstvenega, izobraževalnega in poslovnega sektorja. Ob začetku projekta CARE je med 25. in 26. novembrom na Dunaju potekal otvoritveni dogodek, na katerem smo postavili temelje našega sodelovanja in natačno načrtovali njegovo izvedbo, kis e ga je udeležila vodja naše strokovne pisarne Polona Torkar.

Preberite več

Izobraževanje: Kultura v EU

Foto: CAE

Društvo Asociacija vas z veseljem vabi na izobraževanje o aktualnih kulturnih iniciativah in stanju kulture na ravni EU. To bo koristno predvsem za tiste NVO in samozaposlene, ki jih zanima delovanje na EU ravni, potekalo pa bo 10. decembra ob 11:00 preko platforme Zoom. 

Spoznali bomo aktualno stanje evropskih kulturnih politik in najbolj relevantne pobude na tem področju, se seznanili z priložnostmi za financiranje in odgovorili na vaša vprašanja povezana s tem področjem. Z nami bo Lars Ebert generalni sekretar organizacije Culture Action Europe, ki bo delil svoje bogato znanje in izkušnje na področju evropskih kulturnih politik.

Preberite več

Odziv na predlog sprememb Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo

Foto: Asociacija

Po intenzivnih krogih posvetov z deležniki in skupnostjo smo v društvu pripravili obširen odziv na predlog sprememb krovnega zakona za kulturno ureditev v Sloveniji, Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo, ki je temeljni dokument za kulturno politično ureditev Republike Slovenije.

V društvu prepoznavamo pomembnost korakov, ki ga s predlogom ZUJIK-I napravljata vlada in predlagatelji zakona v smeri prenove kulturnega modela v kulturi. V predlogu prepoznavamo uresničitev vrste pobud in zahtev, ki so dolgotrajna prizadevanja našega društva. Koraki vsekakor so, izkazan posluh za rešitve tudi, in vendar manjka odločnost, pa tudi sredstev in politične volje, da bi sektor kulture, predvsem njegove najranljivejše deležnike, zaenkrat še samozaposlene v kulturi, resnično okrepili na način, ki bi jim na vsej karierni in življenjski poti zagotavljalo spodobnega in dostojnega življenja.

Preberite več

Generalna skupščina mreže Kooperativa v Zagrebu: Strateško načrtovanje in utrjevanje vizije

Foto: Kooperativa

Od 4. do 6. oktobra 2024 je v Zagrebu potekala 12. generalna skupščina mreže Kooperativa, ki povezuje kulturne organizacije in ustvarjalce iz jugovzhodne Evrope. Dogodek, ki je gostil predstavnike 14 organizacij, vključno s Polono Torkar in Ivanom Koruzo iz Društva Asociacija, je potekal v prostorih galerije Kontejner. 

Skupščina je združila člane, da bi preučili obstoječe projekte in zasnovali prihodnje korake, ki bodo še naprej spodbujali razvoj kulturnega sektorja v regiji. S tem srečanjem so članice mreže postavile temelje za novo strateško obdobje, ki se bo pričelo leta 2025.

Preberite več

Izobraževanje: Računovodstvo in davki za ustvarjalke in ustvarjalke

Kreativno udejstvovanje je veliko več kot zgolj umetniški izraz in ustvarjalnost. V ozadju stoji tudi poslovna dimenzija, ki zahteva ustrezno pravno-formalno urejenost, saj lahko le tako ustvarjalci zagotavljajo nemoteno in profesionalno delovanje. Zato se v društvu Asociacija zavedamo, kako pomembno je, da ustvarjalci osvojijo tudi potrebna znanja s področja davkov in računovodstva. V novembru pripravljamo izobraževanje, ki bo pomagalo postaviti trdne temelje za nadaljnjo profesionalno pot.

Z izobraževanjem bomo začeli 6. 11. ob 11. uri v prostorih društva na Dalmatinovi 4. Vodil jo bo davčni in računovodski svetovalec Urh Vele, poudarek pa bo na praktičnem znanju, ki ga ustvarjalci potrebujejo pri administrativnih postopkih, da lahko svoje delo opravljajo skladno z zakonodajo in hkrati čim bolj učinkovito.

Preberite več

Izvoljen nov predsednik in člani upravnega odbora društva Asociacija

V torek, 22. oktobra, je potekal redni občni zbor našega društva, ki je bil sklican za namen izrednih volitev novih članov Upravnega odbora ter izvolitve predsednice oz. predsednika društva. Društvo je na volitvah dobilo novo vodstvo, ki se bo v prehodnem obdobju do rednih volitev marca 2025 soočalo predvsem z izzivom rasti strokovnih kapacitet in reorganizacijo dela društva za prihajajoče obdobje, kjer v društvu začenjamo številne nove projekte.

Za novega predsednika je bil izbran dolgoletni aktivni član društva in član upravnega odbora Uroš Veber iz zavoda Atol. Za tri prosta mesta v upravnem odboru pa so največ glasov prejeli Barbara Poček iz društva Glej ter samozaposlena v kulturi Petra Hazabent in Nik Drozg.

Preberite več

Luknja v znanju? Sodelujte pri oblikovanju jesenskih vsebinskih delavnic za kulturni sektor!

V Društvu Asociacija smo vedno v iskanju novih načinov, kako podpreti kulturno skupnost ter zagotoviti, da imajo nevladne organizacije in samozaposleni v kulturi dostop do ustreznega znanja, orodij in virov, ki jim pomagajo pri vsakodnevnem delu, dolgoročnem načrtovanju in uspešni karieri. Kot veste, je svet kulture pogosto prepleten s specifičnimi izzivi, ki segajo od upravljanja financ in davčne zakonodaje, do avtorskih pravic in specifičnosti delovnega statusa samozaposlenih v kulturi.

Jesen je čas, ko se po živahnem poletju ponovno osredotočamo na izobraževanje in pridobivanje novih veščin, zato tudi letos v Asociaciji pripravljamo niz vsebinskih delavnic, ki bodo namenjene podpori tako ustvarjalcem kot tudi ostalim kulturnim delavcem. V okviru teh delavnic bomo obravnavali različne tematike, ki so bile v preteklih letih prepoznane kot ključne za uspešno delovanje v kulturnem sektorju. Za to vas prosimo, da nam svoje predloge in ideje posredujete na info@asociacija.si.

Preberite več

Mednarodna raziskava o prostorih za neodvisno kulturo: Izzivi, priložnosti in vizije?

Neodvisna kulturna scena je izjemno dinamična, vendar pogosto deluje v težavnih okoliščinah, kjer dostop do prostorov, financiranja in sodelovanja z lokalnimi skupnostmi ter odločevalci ni samoumeven. Projekt OPE.N, ki združuje organizacije iz Slovenije, Hrvaške in Kosova, si prizadeva ustvariti boljši podporni sistem za neodvisne kulturne prostore in vzpostaviti trdnejše povezave med kulturnimi delavci, lokalnimi skupnostmi in institucijami.

V okviru projekta je bil izveden obsežen vprašalnik, ki je raziskoval izzive, potrebe in priložnosti na področju neodvisne kulture. Sodelovalo je 360 udeležencev iz 26 držav, vprašalnik pa temelji na predhodnih polstrukturiranih intervjujih in pogovorih s 39 akterji neodvisne kulture. Rezultati raziskave so razkrili ključne teme, ki jih je vredno podrobneje predstaviti. Raziskavo sta podprla Evropska unija in Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije.

Preberite več

SERVIS: Samozaposleni in popoldanski s.p.

Samozaposleni v kulturi so zavoljo delovnega angažmaja v različnih dejavnostih pogosto soočeni z odločitvijo, kako izdati račun za dejavnost, ki je nimajo, ali ne morejo imeti registrirano v okviru statusa samozaposlenega v kulturi. Samozaposleni pri tem pogosto ne vedo, da lahko paralelno s statusom zamozaposlenega odprejo tudi popoldanski s.p.

Tokrat smo v okviru servisa Asociacije pripravili prenovljen članek, v katerem pojasnjujemo ali samozaposleni v kulturi lahko odpre t.i. popoldanski s.p., katere račune lahko v okviru tega izdaja in kakšni so s tem povezani stroški.

Preberite več