Dialog na temo predloga ZUJIK, spodbud za umetnostno kritiko in kakovostne predpise

V mesecu marcu so bili predstavniki Asociacije aktivni na več zagovorniških področjih ter so se udeležili treh srečanj s predstavniki Ministrstva za kulturo, drugih stebrov kulture in Ministrstva za javno upravo. Osrednje teme sestankov so bili predlog sprememb in dopolnitev krovnega zakona v kulturi, področje umetnostne kritike ter kakovost priprave predpisov.

Podpredsednici društva Asociacija Valentina Rajaković in Polona Torkar ter članica Upravnega odbora društva Alja Lobnik so se s predstavniki Ministrstva za kulturo 18. marca 2024 sestale na temo kritike. Sestanek je bil sklican na pobudo Asociacije, in sicer kot nadaljevanje dialoga na temo krepitve področja kritike, ki v domačem prostoru peša, predvsem z namenom, da bi se v društvu seznanili z ukrepi, ki so že uveljavljeni oz. se že pripravljajo. Ministrstvo za kulturo so na sestanku zastopali Rok Avbar, Tjaša Pureber, Blaž Mali in Barbara Koželj Podlogar.

Preberite več

Redni letni občni zbor: Izvoljeno novo vodstvo Asociacije

Članice in člani društva Asociacija smo 15. marca 2025 na rednem letnem občnem zboru izvolili novega predsednika društva, dvanajst novih članov in članic upravnega odbora ter podpredsednico in podpredsednika društva. Vsi omenjeni so bili na funkcije imenovani za obdobje treh let. Nov mandat na mestu predsednika je za tri leta dobil Uroš Veber, podpredsedniški mesti pa sta zasedla Valentina Rajakovič in Jernej Škof.

V upravni odbor Asociacije so bili v skladu s statutom društva kot člani izvoljeni Nik Drozg, Olivija Grafenauer (društvo IMPRO), Petra Hazabent, Urška Jež (Mesto Žensk), Špela Kopitar (Bunker), Jurij Krpan (Zavod Kersnikova), Alja Lobnik (Zavod Maska), Barbara Poček (Društvo Glej), Sanja Popov Leban (Zveza MINK), Valentina Rajaković (Zavod Radio Študent), Jernej Škof (Društvo  ŠKUC) in Polona Torkar.

Preberite več

Predlog medijske zakonodaje: MK naj vlaga v novinarje in neodvisne medije, ne v medijske tajkune

V Društvu Asociacija smo se odzvali na predlog novega Zakona o medijih, ki ga je Državnemu zboru predložila vlada ter ob splošnih komentarjih odločevalcem predložili tudi konkretne predloge za spremembe in dopolnitve predloga zakona. V odzivu in amandmajih smo se uvodoma osredotočili na krepitve socialnih pravic samostojnih novinarjev ter predlagali uvedbo delovnih štipendij, nadomestila za bolniško odsotnost in pravično vrednotenje dela za zunanje izvajalce. Nadalje menimo, da se mora v zakonu kot javni interes na področju medijev opredeliti podporno okolje ter s tem podpreti delovanje stanovskih novinarskih organizacij ter drugih nevladnih organizacij, ki skrbijo za krepitev in razvoj medijev in novinarskega poklica.

Proračun Ministrstva za kulturo je hkrati v primeru vrste na novo predlaganih finančnih podpor za medije po naše docela neustrezno mesto državnega subvencioniranja medijev, zato smo predlagali, naj se naj sredstva za subvencioniranje korporativno organiziranih medijev in pri tem predvsem njihovih lastnikov vselej, kadar subvencije niso neposredno namenjene krepitvi novinarjev samih oz. so že zaobjete v okviru uveljavljenega razpisa za sofinanciranje programskih vsebin medijev, zagotavljajo iz proračunov Ministrstva za gospodarstvo in Ministrstva za digitalno preobrazbo. Sredstva iz proračuna Ministrstva za kulturo, ki se bodo s tem sprostila, naj ministrstvo nameni za zaposlovanje novinarjev, krepitev neodvisnih medijev ter navsezadnje socialnih pravic samozaposlenih v kulturi, predvsem z mislijo na njihovo dostojno upokojevanje.

Preberite več

SERVIS: Pozor! Bliža se rok za oddajo letnih poročil

Vsaka pravna oseba, ki posluje v Sloveniji, mora enkrat letno pripraviti in predložiti letno poročilo za posamezno poslovno leto. Letno poročilo je sestavljeno iz bilance stanja, izkaza prihodkov in odhodkov, pojasnil k izkazom in poslovnega (tj. vsebinskega) poročila. Pravila o pripravi in predložitvi letnih poročil za zavode, ustanove in druge pravne osebe (gospodarske družbe, zadruge idr.) ureja Zakon o računovodstvu. Fizične osebe z dejavnostjo morajo vsako leto pripraviti in oddati letni davčni obračun. 

Letno poročilo morate zavodi, ustanove ter druge pravne osebe, za katere velja Zakon o računovodstvu, predložiti AJPES-u (Agenciji Republike Slovenije za javnopravne evidence in storitve) do 28. februarja 2025 za preteklo (2024) poslovno leto. Društva morate letna poročila oddati AJPES-u do 31. marca 2025 za preteklo (2024) poslovno leto.

Preberite več

SERVIS: Atipični zavezanec za DDV

Foto: @SCCA

Če umetniki in umetnice želijo svoje storitve in umetniške produkte večje skupne vrednosti prodajati na mednarodnem trgu, morajo kot rezidenti Slovenije postati atipični davčni zavezanci za DDV.

V servisnem prispevku obravnavamo razloge in postopke, da nekdo postane atipični zavezanec za DDV in ključne značilnosti tega.

Preberite več

Izjava Društva Asociacija ob kulturnem prazniku

Spoštovani,

v Društvu Asociacija želimo ob kulturnem prazniku javnost opomniti na položaj delavk in delavcev v kulturi. Pred parlamentarno obravnavo je obširnejši predlog sprememb Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo. V njem lahko beremo, da se odločevalci zavedajo prekarnega in težavnega položaja, v katerem se nahajajo preštevilni ustvarjalci in delavci v kulturi. Četudi danes obeležujemo njihov trud in delo, vsakodnevna realnost delavk in delavcev v kulturi ne ponuja razloga za praznovanje. Dostojen dohodek, finančna varnost v primeru bolezni in poškodb, pokojnine, ki bi omogočale brezskrbno starost – vse to za ustvarjalke in ustvarjalce ter kulturne delavke in delavce ostaja nedosegljivo. 

V imenu vseh tistih, brez katerih naše kulture in umetnosti ne bi bilo, vladajoče opominjamo na njihove lastne zaveze o odpravi prekarnosti, o dostojnih delovnih pogojih ter plačilu za delo ter o pokojninah, ki bodo zagotavljale varno starost. Spremembe zakonodaje, ki jih pripravlja vlada, so priložnost, da samozaposlenim v kulturi končno omogočimo dostopno bolniško nadomestilo od tretjega dne bolezni naprej. So priložnost, da preko karierne dinamike tistim z izkušnjami in znanjem zagotovimo višje pokojninske prispevke in s tem višje pokojnine. So tudi priložnost, da vlada poskrbi za vse tiste, ki so zaradi povečane prekarizacije ostali brez možnosti dostojne upokojitve.

Preberite več

Predlog Zakona o varovanju kulture dediščine naj misli tudi neodvisno kulturo

Foto: TAM-TAM / Amadeja Smrekar

Ministrstvo za kulturo je v javno razpravo, ki se zaključi 31. januarja 2025, poslalo predlog Zakona o varovanju kulturne dediščine (ZVKD-2) ter ga predstavilo na januarski skupni seji delovnih skupin za trajni dialog s tremi stebri kulture ter seji Nacionalnega sveta za kulturo. Predstavniki društva Asociacija so na obeh sejah predlog komentirali ter med drugim izpostavili, da smo v državi že poznali mehanizme, s katero je ministrstvo namenjalo sredstva za varovanje zbirk in arhivov nevladnih organizacij ter ustvarjalcev, ki pa jih aktualni predlog zakona ne predvideva in bi jih bilo smiselno trajno uveljaviti. V Asociaciji smo nadalje zastopali stališče, da bi moral predlog nevladni sektor eksplicitno navajati kot možne upravljalce domače nepremične kulturne dediščine. Svoje pripombe na predlog bo Asociacija predložila pripravljalcem zakona.

V času razprave v okviru obeh sej se je sicer izkazalo, da je stroka s predlogom zakona v marsikateri točki zadovoljna, pri čemer so izpostavili, da je marsikaj še potrebno nasloviti. Nivo razprave smo pozdravili tudi v našem društvu.

Preberite več

Srečno neodvisno 2025!

Drage članice in člani, dragi prijatelji in podporniki Asociacije in neodvisne kulture!

Leto se  bliža koncu, z njim pa naša prizadevanja za krepitev neodvisne kulture lahko vendarle vsaj za trenutek zastanejo, da se še enkrat letos v vaši družbi in v družbi vseh njenih iskrivih prijateljev navdamo njene prodornosti, kreativnosti, življenjske in ustvarjalne sile. Vsega našega truda, pa tudi uživanja je namreč vredna.

2024 bomo v Asociaciji pomnili kot leto številnih mejnikov in obče, včasih preveč le načelne in vendar pogosto tudi dejansko udejanjene naravnanosti k prenovi in rasti neodvisne kulture, pa naj bo na ravni našega društva in njegove raznovrstne dejavnosti, kreativnosti in dosežkov naših članic in članov, neodvisne kulturne ustvarjalnosti in produkcije, njunega družbenega učinka, okrepljenega ugleda ali na na ravni pogojev za njuno nastajanje in delovanje. Na vse uspehe, dosežke ter stkane in okrepljene vezi smo ponosni – nenazadnje so vsi plod našega dolgotrajnega skupnega dela.

Preberite več

Mednarodni konzorcij začenja projekt CARE: Preobrazba duševnega zdravja skozi kulturo

Foto: Roland Vaczi

Novembra 2024 je raznolik mednarodni konzorcij organizacij s področja kulture in zdravja, ki ga vodi Kulturni center Cluj in združuje sedem partnerjev iz vse Evrope, uradno začel projekt CARE – Kultura za duševno zdravje. Ta inovativna iniciativa izkorišča preobrazbeno moč umetnosti in kulturnega udejstvovanja za izboljšanje duševnega zdravja in dobrega počutja po vsej Evropi.

Projekt združuje strokovnjake iz kulturnega, zdravstvenega, izobraževalnega in poslovnega sektorja. Ob začetku projekta CARE je med 25. in 26. novembrom na Dunaju potekal otvoritveni dogodek, na katerem smo postavili temelje našega sodelovanja in natačno načrtovali njegovo izvedbo, kis e ga je udeležila vodja naše strokovne pisarne Polona Torkar.

Preberite več

Izobraževanje: Kultura v EU

Foto: CAE

Društvo Asociacija vas z veseljem vabi na izobraževanje o aktualnih kulturnih iniciativah in stanju kulture na ravni EU. To bo koristno predvsem za tiste NVO in samozaposlene, ki jih zanima delovanje na EU ravni, potekalo pa bo 10. decembra ob 11:00 preko platforme Zoom. 

Spoznali bomo aktualno stanje evropskih kulturnih politik in najbolj relevantne pobude na tem področju, se seznanili z priložnostmi za financiranje in odgovorili na vaša vprašanja povezana s tem področjem. Z nami bo Lars Ebert generalni sekretar organizacije Culture Action Europe, ki bo delil svoje bogato znanje in izkušnje na področju evropskih kulturnih politik.

Preberite več