Srečno neodvisno 2025!

Drage članice in člani, dragi prijatelji in podporniki Asociacije in neodvisne kulture!

Leto se  bliža koncu, z njim pa naša prizadevanja za krepitev neodvisne kulture lahko vendarle vsaj za trenutek zastanejo, da se še enkrat letos v vaši družbi in v družbi vseh njenih iskrivih prijateljev navdamo njene prodornosti, kreativnosti, življenjske in ustvarjalne sile. Vsega našega truda, pa tudi uživanja je namreč vredna.

2024 bomo v Asociaciji pomnili kot leto številnih mejnikov in obče, včasih preveč le načelne in vendar pogosto tudi dejansko udejanjene naravnanosti k prenovi in rasti neodvisne kulture, pa naj bo na ravni našega društva in njegove raznovrstne dejavnosti, kreativnosti in dosežkov naših članic in članov, neodvisne kulturne ustvarjalnosti in produkcije, njunega družbenega učinka, okrepljenega ugleda ali na na ravni pogojev za njuno nastajanje in delovanje. Na vse uspehe, dosežke ter stkane in okrepljene vezi smo ponosni – nenazadnje so vsi plod našega dolgotrajnega skupnega dela.

Preberite več

Regionalni podcast – Slovenske gorice

Zadnja letošnja epizoda Kulturosfere bo ponovno posvečena našemu raziskovanju regionalne nevladne kulture in njenih problematik. Tokrat smo se pogovarjali s Sonjo Bezjak in Darjo Farasin iz Muzeja norosti Trate, kjer združujejo muzejsko raziskovanje marginalizacije duševnih bolezni z kulturno produkcijo in umetnostjo. Predstavili sta nam, kako muzej deluje, s kakšnimi težavami se srečujejo v lokalnem okolju ter na nacionalni ravni in svoj pogled na položaj transdisciplinarne umetnosti v Sloveniji.

Preberite več

Od e-Demokracije do evropskih kulturnih politik: Decembrska izobraževanja Asociacije

foto: Asociacija / Ivan Koruza

Decembra smo v društvu Asociacija nadaljevali z izobraževalnim programom, ki nagovarja ključna vprašanja kulturnega sektorja. V okviru decembrskih aktivnosti smo izvedli tri sklope izobraževanj, ki so naslavljali aktualne izzive in priložnosti na področju kulture. Izobraževalni sklopi so bili namenjeni nevladnim organizacijam, samozaposlenim in drugim akterjem v kulturnem sektorju, ki želijo nadrobneje razumeti zakonodajo, evropske iniciative in orodja za aktivno participacijo v demokratičnih procesih.

Skozi izobraževalni program smo naslovili bolj specifične kulturne teme, ki so pomembne za krepitve znanj, izmenjavo izkušenj ter krepitev dostopa do strokovnjakov ter njihovih znanj.

Preberite več

Novi koraki k povezovanju kulture in zdravja s projektom “Kultura za duševno zdravje”

Z velikim zadovoljstvom delimo, da je bil konzorcij partnerskih organizacij pod vodstvom Asociacije izbran na Javnem razpisu za razvoj in profesionalizacijo nevladnih organizacij in prostovoljstva 2024, ki ga izvaja Ministrstvo za javno upravo. Uspeh na tem pomembnem razpisu predstavlja ključen korak za razvoj in krepitev strokovne pisarne našega društva in lokalizacijo ter krepitev prizadevanj za uveljavitev čezsektorskega povezovanja področij kulture, (duševnega zdravja) in dobrega počutja.

Konzorcij sestavljajo prepoznavne NVO s področja kulture, prostovoljstva, sociale ter duševnega zdravja, natančneje Društvo Mesto žensk, Slovenska Filantropija, Zavod Carnica in Društvo Projekt Človek.

Preberite več

Kulturosferin podcast: Beremo Zujik

V tokratni epizodi podcasta Kulturosfera lahko prisluhnete okrogli mizi z naslovom Beremo ZUJIK, ki smo jo v društvu organizirali ob zaključku javne razprave o predlogi sprememb in dopolnitev krovnega zakona v kulturi, Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo. O predlogu so z vodjo strokovne pisarne Polono Torkar razpravljali dr. Asta Vrečko, ministrica za kulturo, Uroš Veber, predsednik društva Asociacija, kulturni delavec in publicist Simon Kardum, priznan režiser in scenarist Blaž Završnik ter projektna vodja in producentka Sanja Popov Leban, po uvodnem delu pogovora pa so vprašanja zastavljali tudi udeleženci dogodka. Na okrogli mizi smo se v dveh delih dotaknili predlaganih sprememb in njihovega vpliva na nevladno kulturo, obravnavali pa smo tudi spremembe na splošno. Dogodek je nastal v sodelovanju z javnim zavodom CUK Kino Šiška, tehnično in medijsko podporo dogodku pa je nudil tudi član Asociacije Zavod Radio Študent.

Preberite več

Inovacijska vozlišča projekta OPE.N: Presekati ali razvozlati vozel (ne)razpoložljive infrastrukture?

foto: Asociacija / Ivan Koruza

V okviru mednarodnega projekta OPE.N smo v mesecu novembru uspešno izvedli tri inovacijska vozlišča v Mariboru, Ljubljani in Kopru. Na srečanjih smo s predstavniki lastnikov nepremičnin, lokalnih oblasti, skupnosti, javne uprave, urbanistične stroke in nevladne kulture iskali in izmenjevali vidike, kako pristopiti k problematiki razvoja in umestitve razpoložljive infrastrukture na način, da bi presegli ovire, spoznali raznovrstne možnosti, prakse in pristope, ter morebiti ustrezneje naslovili vrsto prostorskih potreb v urbanih središčih, tudi potrebno neodvisne kulture, ki je jasno izpričana.

Proces facilitacij je vodila mednarodno priznana facilitatorka Lorena Copui iz Romunije, udeleženci pa so se med drugim dotaknili realij razpoložljivosti prostorov, njihove primernosti in cenovne dostopnosti, pripravljenost lastnikov in upravnikov za sodelovanje pri njihovem upravljanju in najemu s skupnostmi ter splošnega odnosa in praks do skupne lastnine, javnih prostorov, upravljanja pri nas.

Preberite več

ASO izobraževanje: eDavki

V Asociaciji nadaljujemo s serijo izobraževalnih dogodkov o ključnih digitalnih orodjih upravljanja za nevladnike in samostojne kuloturne delavce. Urejanje financ, oddajanje dokumentov in dostop do osebnih podatkov preko digitalnih platform, kot so eDavki, je pomemben korak k večji učinkovitosti pri upravljanju poklicnih obveznosti in lahko bistveno razbremeni vaše administrativne naloge.

Izobraževanje o uporabi e-davkov bo potekalo v torek, 14. januarja 2025, ob 10:00 in bo trajalo predvidoma dve uri. Vodila ga bo Teja Vidic iz Finančne uprave Republike Slovenije, ki bo na jasen in razumljiv način predstavila ključne vidike uporabe sistema eDavki.

Preberite več

Znanje za boljše delovanje: začetek ASO izobraževanj

Foto: Asociacija/Ivan Koruza

V mesecu novembru smo v društvu Asociacija uspešno začeli z našim programom ASO izobraževanj in izvedli tri izobraževanja, ki so obravnavala ključne teme za samozaposlene v kulturi in nevladne organizacije. Z našim izobraževalnim programom v društvu izpolnjujemo eno od osrednjih poslanstev društva in izboljšujemo kapacitete ter znanje celotne nevladne kulturne skupnosti.

Stalno Izobraževanje in rast je ključnega pomena za uspeh samozaposlenih v kulturi in nevladnih organizacij. Z njimi izboljšamo strokovnega znanje v sektorju, povečamo samozavest vseh akterjev, spoznamo dobre prakse ter konkretne veščine, povezujemo skupnost in naslavljamo aktualne probleme sektorja. S tem se krepi sektor kot celota saj nam poleg boljšega individualnega delovanja omogoča tudi učinkovitejše kolektivno delovanje in nastopanje.

Preberite več

Izobraževanje: Kultura v EU

Foto: CAE

Društvo Asociacija vas z veseljem vabi na izobraževanje o aktualnih kulturnih iniciativah in stanju kulture na ravni EU. To bo koristno predvsem za tiste NVO in samozaposlene, ki jih zanima delovanje na EU ravni, potekalo pa bo 10. decembra ob 11:00 preko platforme Zoom. 

Spoznali bomo aktualno stanje evropskih kulturnih politik in najbolj relevantne pobude na tem področju, se seznanili z priložnostmi za financiranje in odgovorili na vaša vprašanja povezana s tem področjem. Z nami bo Lars Ebert generalni sekretar organizacije Culture Action Europe, ki bo delil svoje bogato znanje in izkušnje na področju evropskih kulturnih politik.

Preberite več

Izobraževanje: e-Demokracija

V društvu Asociacija vas vabimo na novo izobraževanje v naši jesenski seriji, na katerem bomo govorili o sistemu za elektronsko državljansko participacijo e-Demokracija. Izobraževanje bo potekalo v ponedeljek, 2. decembra 2024, ob 13. uri v prostorih društva Asociacija na Dalmatinovi ulici 4 v Ljubljani. Za vse, ki se dogodka ne boste mogli udeležiti v živo, bo omogočen tudi dostop preko povezave Zoom.

Na izobraževanju bo mag. Simon Delakorda z Inštituta za elektronsko participacijo predstavil delovanje in uporabo podportala e-Demokracija, ki je del portala eUprava. Na podlagi zagovorniških primerov sooblikovanja strategij in predpisov bo osvetlil, kako lahko nevladne organizacije in posamezniki z uporabo tega orodja vplivajo na zakonodajne procese.

Preberite več