Dialog na temo predloga ZUJIK, spodbud za umetnostno kritiko in kakovostne predpise

V mesecu marcu so bili predstavniki Asociacije aktivni na več zagovorniških področjih ter so se udeležili treh srečanj s predstavniki Ministrstva za kulturo, drugih stebrov kulture in Ministrstva za javno upravo. Osrednje teme sestankov so bili predlog sprememb in dopolnitev krovnega zakona v kulturi, področje umetnostne kritike ter kakovost priprave predpisov.

Podpredsednici društva Asociacija Valentina Rajaković in Polona Torkar ter članica Upravnega odbora društva Alja Lobnik so se s predstavniki Ministrstva za kulturo 18. marca 2024 sestale na temo kritike. Sestanek je bil sklican na pobudo Asociacije, in sicer kot nadaljevanje dialoga na temo krepitve področja kritike, ki v domačem prostoru peša, predvsem z namenom, da bi se v društvu seznanili z ukrepi, ki so že uveljavljeni oz. se že pripravljajo. Ministrstvo za kulturo so na sestanku zastopali Rok Avbar, Tjaša Pureber, Blaž Mali in Barbara Koželj Podlogar.

Preberite več

Novi vodiči za mobilnost On the Move

Mednarodna mreža za mobilnost kutlure On the Move je objavila novo izdajo letnega pregleda Cultural Mobility Yearbook 2025. Ta publikacija prinaša ključne podatke in analize o mobilnostnih priložnostih za umetnike in kulturne delavce ter služi kot pomemben vir informacij za vse, ki se želijo vključiti v mednarodne kulturne programe.

POVEZAVA DO PUBLIKACIJE

Kot del večletnega programa, sofinanciranega s strani Evropske unije, On the Move redno pripravlja raziskave o aktualnih temah, povezanih z mobilnostjo v kulturi. Letošnja izdaja že četrto leto zapored ponuja celovit vpogled v razpisane priložnosti, kot so umetniške rezidence, strokovna izobraževanja, štipendije in druge oblike financirane mobilnosti.

Preberite več

Predlog medijske zakonodaje: MK naj vlaga v novinarje in neodvisne medije, ne v medijske tajkune

V Društvu Asociacija smo se odzvali na predlog novega Zakona o medijih, ki ga je Državnemu zboru predložila vlada ter ob splošnih komentarjih odločevalcem predložili tudi konkretne predloge za spremembe in dopolnitve predloga zakona. V odzivu in amandmajih smo se uvodoma osredotočili na krepitve socialnih pravic samostojnih novinarjev ter predlagali uvedbo delovnih štipendij, nadomestila za bolniško odsotnost in pravično vrednotenje dela za zunanje izvajalce. Nadalje menimo, da se mora v zakonu kot javni interes na področju medijev opredeliti podporno okolje ter s tem podpreti delovanje stanovskih novinarskih organizacij ter drugih nevladnih organizacij, ki skrbijo za krepitev in razvoj medijev in novinarskega poklica.

Proračun Ministrstva za kulturo je hkrati v primeru vrste na novo predlaganih finančnih podpor za medije po naše docela neustrezno mesto državnega subvencioniranja medijev, zato smo predlagali, naj se naj sredstva za subvencioniranje korporativno organiziranih medijev in pri tem predvsem njihovih lastnikov vselej, kadar subvencije niso neposredno namenjene krepitvi novinarjev samih oz. so že zaobjete v okviru uveljavljenega razpisa za sofinanciranje programskih vsebin medijev, zagotavljajo iz proračunov Ministrstva za gospodarstvo in Ministrstva za digitalno preobrazbo. Sredstva iz proračuna Ministrstva za kulturo, ki se bodo s tem sprostila, naj ministrstvo nameni za zaposlovanje novinarjev, krepitev neodvisnih medijev ter navsezadnje socialnih pravic samozaposlenih v kulturi, predvsem z mislijo na njihovo dostojno upokojevanje.

Preberite več

NOV DATUM! Izobraževanje: Računovodstvo, davki in letna poročila za ustvarjalke in ustvarjalke

Kreativno udejstvovanje je veliko več kot zgolj umetniški izraz in ustvarjalnost. V ozadju stoji tudi poslovna dimenzija, ki zahteva ustrezno pravno-formalno urejenost, saj lahko le tako ustvarjalci zagotavljajo nemoteno in profesionalno delovanje. Zato se v društvu Asociacija zavedamo, kako pomembno je, da ustvarjalci osvojijo tudi potrebna znanja s področja davkov in računovodstva. V novembru pripravljamo izobraževanje, ki bo pomagalo postaviti trdne temelje za nadaljnjo profesionalno pot.

Z izobraževanjem bomo začeli 13. 3. 2025 ob 11. uri v prostorih društva na Dalmatinovi 4 in na platformi Zoom. Vodil ga bo davčni in računovodski svetovalec Urh Vele, poudarek pa bo na oddajanju letnih poročil in praktičnem znanju, ki ga ustvarjalci potrebujejo pri administrativnih postopkih, da lahko svoje delo opravljajo skladno z zakonodajo in hkrati čim bolj učinkovito.

Preberite več

SERVIS: Pozor! Bliža se rok za oddajo letnih poročil

Vsaka pravna oseba, ki posluje v Sloveniji, mora enkrat letno pripraviti in predložiti letno poročilo za posamezno poslovno leto. Letno poročilo je sestavljeno iz bilance stanja, izkaza prihodkov in odhodkov, pojasnil k izkazom in poslovnega (tj. vsebinskega) poročila. Pravila o pripravi in predložitvi letnih poročil za zavode, ustanove in druge pravne osebe (gospodarske družbe, zadruge idr.) ureja Zakon o računovodstvu. Fizične osebe z dejavnostjo morajo vsako leto pripraviti in oddati letni davčni obračun. 

Letno poročilo morate zavodi, ustanove ter druge pravne osebe, za katere velja Zakon o računovodstvu, predložiti AJPES-u (Agenciji Republike Slovenije za javnopravne evidence in storitve) do 28. februarja 2025 za preteklo (2024) poslovno leto. Društva morate letna poročila oddati AJPES-u do 31. marca 2025 za preteklo (2024) poslovno leto.

Preberite več

Dialog z Ministrstvom: Pot k bolj pravičnim pogojem za delavce v kulturi

V društvu Asociacija smo se v četrtek, 20. februarja 2025, tradicionalno sestali na zagovorniškem srečanju s predstavniki Ministrstva za kulturo. Na srečanju smo obravnavali predvsem temo prihajajočih obsežnih sprememb Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo (ZUJIK-I). Sestanek je potekal v konstruktivnem vzdušju, kar nekaj pripomb na ZUJIK-I, ki smo jih podali v Asociaciji, pa so na ministrstvu že upoštevali. Novela ZUJIK-I je sicer še vedno v fazi medresorskega usklajevanja, vendar so spremembe, ki se obetajo, ključne za prihodnost neodvisne kulture, delovanje nevladnih organizacij in socialne pravice samozaposlenih v kulturi.

V imenu društva sta se sestanka udeležila vodja strokovne pisarne Polona Torkar in strokovni sodelavec Anže Dolinar, v imenu ministrstva pa so bili prisotni generalna direktorica Direktorata za razvoj kulturnih politik Tjaša Pureber s sodelavcema Tadejem Meserkom in Anžetom Zormanom ter Mihaelom Kelemino, svetovalcem ministrice za kulturo.

Preberite več

Kultura za duševno zdravje – otvoritev

PRIJAVA NA DOGODEK

V Asociaciji smo začeli z delom na treh projektih povezovanja zdravja in kulture, ki jih bomo s predstavniki partnerskih organizacij zainteresirani skupnosti predstavili na splavitvenem dogodku Kultura za duševno zdravje, ki bo potekal v sredo, 19. 2. 2025 ob 14:00 na spletu.

Preberite več

Izjava Društva Asociacija ob kulturnem prazniku

Spoštovani,

v Društvu Asociacija želimo ob kulturnem prazniku javnost opomniti na položaj delavk in delavcev v kulturi. Pred parlamentarno obravnavo je obširnejši predlog sprememb Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo. V njem lahko beremo, da se odločevalci zavedajo prekarnega in težavnega položaja, v katerem se nahajajo preštevilni ustvarjalci in delavci v kulturi. Četudi danes obeležujemo njihov trud in delo, vsakodnevna realnost delavk in delavcev v kulturi ne ponuja razloga za praznovanje. Dostojen dohodek, finančna varnost v primeru bolezni in poškodb, pokojnine, ki bi omogočale brezskrbno starost – vse to za ustvarjalke in ustvarjalce ter kulturne delavke in delavce ostaja nedosegljivo. 

V imenu vseh tistih, brez katerih naše kulture in umetnosti ne bi bilo, vladajoče opominjamo na njihove lastne zaveze o odpravi prekarnosti, o dostojnih delovnih pogojih ter plačilu za delo ter o pokojninah, ki bodo zagotavljale varno starost. Spremembe zakonodaje, ki jih pripravlja vlada, so priložnost, da samozaposlenim v kulturi končno omogočimo dostopno bolniško nadomestilo od tretjega dne bolezni naprej. So priložnost, da preko karierne dinamike tistim z izkušnjami in znanjem zagotovimo višje pokojninske prispevke in s tem višje pokojnine. So tudi priložnost, da vlada poskrbi za vse tiste, ki so zaradi povečane prekarizacije ostali brez možnosti dostojne upokojitve.

Preberite več

Razpisne priložnosti (januar 2025)

Za vas vsak mesec izberemo nekaj razpisnih priložnosti s področja kulture za samozaposlene v kulturi ter druge delavce in delavke na tem področju.

Na spodnjem seznamu si lahko ogledate nekaj domačih in tujih priložnosti za razvoj na posamičnih področjih kulture.

Preberite več

Predlog Zakona o varovanju kulture dediščine naj misli tudi neodvisno kulturo

Foto: TAM-TAM / Amadeja Smrekar

Ministrstvo za kulturo je v javno razpravo, ki se zaključi 31. januarja 2025, poslalo predlog Zakona o varovanju kulturne dediščine (ZVKD-2) ter ga predstavilo na januarski skupni seji delovnih skupin za trajni dialog s tremi stebri kulture ter seji Nacionalnega sveta za kulturo. Predstavniki društva Asociacija so na obeh sejah predlog komentirali ter med drugim izpostavili, da smo v državi že poznali mehanizme, s katero je ministrstvo namenjalo sredstva za varovanje zbirk in arhivov nevladnih organizacij ter ustvarjalcev, ki pa jih aktualni predlog zakona ne predvideva in bi jih bilo smiselno trajno uveljaviti. V Asociaciji smo nadalje zastopali stališče, da bi moral predlog nevladni sektor eksplicitno navajati kot možne upravljalce domače nepremične kulturne dediščine. Svoje pripombe na predlog bo Asociacija predložila pripravljalcem zakona.

V času razprave v okviru obeh sej se je sicer izkazalo, da je stroka s predlogom zakona v marsikateri točki zadovoljna, pri čemer so izpostavili, da je marsikaj še potrebno nasloviti. Nivo razprave smo pozdravili tudi v našem društvu.

Preberite več