Izobraževanje: Upokojevanje – sistem in prihodnost

Vabimo vas na naše drugo ASO izobraževanje v katerem bomo natančno preučili in predstavili pokojninski sistem. Udeležba ni koristne le z vidika lastne upokojitve, ampak bo omogočila razumevanje celotnega sistema, njegovih prednosti in pomanjkljivosti ter nam pomagala, da se v njem za prihodnost čim bolje pozicioniramo.

O pokojninskem sistemu se bo z nami pogovarjal strokovnjak za področje pokojninske zakonodaje Anže Dolinar. Dobimo se 21. 11. ob 9:00 na Dalmatinovi 4 v prostorih Asociacije, udeležite pa se ga lahko tudi preko povezave Zoom. Izobraževanje bo predvidoma skupno trajalo 4 ure, potek pa bomo prilagodili na želje in potrebe prisotnih.

Preberite več

Igralec in čistilec – ZUJIK intervju, Uroš Kaurin

Trenutno se v javni razpravi nahaja predlog sprememb Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo, ki predstavlja krovni zakon za nacionalno kulturno politiko v Sloveniji. V društvu v sklopu javne razprave organiziramo zagovorniške aktivnosti, hkrati pa želimo o tematiki osveščati tudi širšo kulturno javnost. V ta namen smo pripravili serijo pogovorov o spremembah zakona, kjer smo strokovnjake različnih področij povprašali o njihovem videnju predlagane zakonodaje in problematik, ki jih poskuša naslavljati.

To temo smo naslovili tudi v kulturosferinem podcastu, kjer smo v luči sprememb krovnega zakona na področju kulture pripravili posebno epizodo našega podcasta, kjer smo se o predlaganih spremembah pogovarjali z igralcem, avtorjem, performerjem, čistilcem in splošnim poznavalcem kulturne scene v Mariboru ter širši Sloveniji, Urošem Kaurinom.

Preberite več

Odziv konzorcija vsebinskih mrež na izhodišča Strategije razvoja NVO 2024–2029

Foto: Bunker

V konzorciju vsebinskih mrež nevladnih organizacij smo se odzvali na predlog vsebinskih izhodišč dokumenta “Strategija razvoja nevladnih organizacij v Republiki Sloveniji za obdobje 2024–2029”. Strategija, ki temelji na 26. členu Zakona o nevladnih organizacijah, določa petletni razvojni načrt, pripravljen s strani Ministrstva za javno upravo v sodelovanju z resorji, kjer delujejo NVO, ter Svetom Vlade RS za spodbujanje prostovoljstva in razvoja NVO. 

V Asociaciaji v sklopu našega odziva na strategijo problematiziramo predvsem odsotnost resnejših strateških usmeritev v njej. V odzivu smo sicer v grobem podprli sprejetje dokumenta, a hkrati izpostavili nekaj ključnih potrebnih sprememb, da bi zares lahko deloval razvojno za sektor. Naše pripombe bomo podrobneje predstavili na sestanku konzorcija, ki bo potekal 7. novembra na Ministrstvu za javno upravo, kjer bomo skupaj s predstavniki ministrstva razpravljali o dodatnih izboljšavah in izzivih za razvoj NVO v Sloveniji.

Preberite več

Nov zakon prosim! – ZUJIK intervju, Simon Kardum

Trenutno se v javni razpravi nahaja predlog sprememb Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo, ki predstavlja krovni zakon za nacionalno kulturno politiko v Sloveniji. V društvu v sklopu javne razprave organiziramo zagovorniške aktivnosti, hkrati pa želimo o tematiki osveščati tudi širšo kulturno javnost. V ta namen smo pripravili serijo pogovorov o spremembah zakona, kjer smo strokovnjake različnih področij povprašali o njihovem videnju predlagane zakonodaje in problematik, ki jih poskuša naslavljati.

Za prvi prispevek v seriji smo se obrnili na dolgoletnega direktorja zavoda Kino Šiška in strokovnjaka za nacionalno kulturno politiko ter zakonodajo Simona Karduma. Zanimala nas je zgodovina nastanka zakona in njegovi zametki, kako se je njegova zasnova in usmeritev spreminjala skozi čas, ter kako sam ocenjuje predlog sprememb, ki so trenutno v javni razpravi.

Preberite več

Kulturosferin regionalni podcast – Gorenjska

V tretjem pogovoru v seriji regionalnih podcastov smo se pogovarjali o kulturni politiki na Gorenjskem. Z nami so bili Robert Prezelj iz KD Rov Železniki ter Tine Hafner in Mojca Selak iz društva Alternator. Pogovarjali smo se o zgodovini razvoja neodvisne kulture na Gorenjskem, vlogi lokalne in nacionalne kulturne politike in o težavah s katerimi se sogovorniki srečujejo pri organizaciji svojih vsebin.

Preberite več

Asociacija izobražuje! Odprta prijava na delavnice in predavanja

Slika: Asja Trost

V Asociaciji začenjamo s sklopom izobraževanj za samozaposlene v kulturi in nevladne organizacije (NVO). V izobraževalnem programu, ki izhaja iz potreb članov in izkušenj strokovne pisarne, bomo poskušali pokriti čim več pomembnih področij in kompetenc relevantnih za vaše delovanje. Izobraževanja bodo potekala hibridno – v živo na Dalmatinovi 4 in prek platforme Zoom.

Prve jesenske izobraževalne aktivnosti bodo osredotočene na davke, računovodstvo, pokojninsko ureditev ter intelektualne pravice. Prijava za prvi sklop izobraževanj je že odprta, o vseh predavanjih in delavnicah pa vas bomo tudi sproti obveščali in vas povabili k sodelovanju. Bogat izobraževalni program bomo nadaljevali tudi v leto 2025, zato spremljajte naše kanale, da boste o vseh možnostih pravočasno obveščeni!

Preberite več

Luknja v znanju? Sodelujte pri oblikovanju jesenskih vsebinskih delavnic za kulturni sektor!

V Društvu Asociacija smo vedno v iskanju novih načinov, kako podpreti kulturno skupnost ter zagotoviti, da imajo nevladne organizacije in samozaposleni v kulturi dostop do ustreznega znanja, orodij in virov, ki jim pomagajo pri vsakodnevnem delu, dolgoročnem načrtovanju in uspešni karieri. Kot veste, je svet kulture pogosto prepleten s specifičnimi izzivi, ki segajo od upravljanja financ in davčne zakonodaje, do avtorskih pravic in specifičnosti delovnega statusa samozaposlenih v kulturi.

Jesen je čas, ko se po živahnem poletju ponovno osredotočamo na izobraževanje in pridobivanje novih veščin, zato tudi letos v Asociaciji pripravljamo niz vsebinskih delavnic, ki bodo namenjene podpori tako ustvarjalcem kot tudi ostalim kulturnim delavcem. V okviru teh delavnic bomo obravnavali različne tematike, ki so bile v preteklih letih prepoznane kot ključne za uspešno delovanje v kulturnem sektorju. Za to vas prosimo, da nam svoje predloge in ideje posredujete na info@asociacija.si.

Preberite več

Ustavna presoja dela davčne zakonodaje in vprašanje diskriminacije samozaposlenih staršev

Ustavno sodišče je sprejelo pobudo za presojo ustavnosti dela zakona o dohodnini, ki določa pogoje za priznanje višjih normiranih stroškov za samozaposlene. Problem se pojavlja pri samozaposlenih starših, ki uveljavljajo pravico do krajšega delovnega časa, saj zaradi različnih zavarovalnih podlag niso deležni enakih ugodnosti kot polno zavarovani normiranci, kar vodi v nesorazmerno višjo obdavčitev.

Pobuda naslavlja vprašanje, ali je trenutna zakonodaja pravična in skladna z ustavo, zlasti glede na spodbujanje usklajevanja družinskega in poklicnega življenja. Posebno pomembna je za karierno načrtovanje in enakopravno obravnavo samozaposlenih, ki se pogosto ob večjih življenjskih dogodkih, kot je rojstvo otroka, znajdejo pred resnim finančnim in administrativnim prepadom.

Preberite več

Razpisne priložnosti (avgust 2024)

Za vas vsak mesec izberemo nekaj razpisnih priložnosti s področja kulture za samozaposlene v kulturi ter druge delavce in delavke na tem področju.

Na spodnjem seznamu si lahko ogledate nekaj domačih in tujih priložnosti za razvoj na posamičnih področjih kulture.

Preberite več

Enotni bančni računi za samozaposlene: Kaj storiti ob obvestilu FURS

Foto@Galerija Kapelica

Zadnje dni se na nas obrača vse več članov in drugih samozaposlenih, ki so od Finančne uprave Republike Slovenije (FURS) prejeli opozorilo, da nimajo pravilno urejenega poslovnega računa. Da bi razjasnili to problematiko in pomagali pri razumevanju vaših pravic ter obveznosti, smo pripravili ta članek.

Samozaposleni ustvarjalci in kulturniki se pogosto soočajo z vprašanji glede upravljanja svojih financ. Med temi vprašanji je tudi, ali je res potrebno imeti ločen poslovni račun ali lahko za poslovne namene uporabljajo svoj osebni bančni račun. Čeprav zakon omogoča, da samozaposleni za svoje poslovanje uporabljajo osebni račun, mora biti ta označen kot poslovni račun in zaveden v davčnem registru, kjer pa se stvari pogosto zapletejo zaradi poslovnih politik bank.

Preberite več