Razpis za razvoj in izvedbo projektov na področju kulture in zdravja v Sloveniji 2025

Z velikim veseljem v letu 2025 v društvu tako objavljamo prvega v vrsti štirih nacionalnih razpisov za razvoj in izvedbo projektov na področju kulture in zdravja! Z razpisom bomo podprli razvoj in izvedbo umetniških ali kulturnih projektov, katerih cilj je izboljšati zdravje in dobro počutje posameznikov ali skupnosti in izkazujejo zavedanje pomena interdisciplinarnega sodelovanja in delovanja na področjih zdravstva, sociale, oskrbe in/ali izobraževanja ter potencial za razvoj trajnejših praks.

Razpis ni namenjen podpori že vzpostavljenih in uveljavljenih praks, temveč vzpostavitvi novih ali razvoju že obstoječih. Predlog projekta naj tako vsebuje inovativen element, pa naj gre za kontekst, novo ciljno skupino, dodatne strokovnjake iz različnih področij, izvajalce …

Preberite več

Razpisne priložnosti (januar 2025)

Za vas vsak mesec izberemo nekaj razpisnih priložnosti s področja kulture za samozaposlene v kulturi ter druge delavce in delavke na tem področju.

Na spodnjem seznamu si lahko ogledate nekaj domačih in tujih priložnosti za razvoj na posamičnih področjih kulture.

Preberite več

Predlog Zakona o varovanju kulture dediščine naj misli tudi neodvisno kulturo

Foto: TAM-TAM / Amadeja Smrekar

Ministrstvo za kulturo je v javno razpravo, ki se zaključi 31. januarja 2025, poslalo predlog Zakona o varovanju kulturne dediščine (ZVKD-2) ter ga predstavilo na januarski skupni seji delovnih skupin za trajni dialog s tremi stebri kulture ter seji Nacionalnega sveta za kulturo. Predstavniki društva Asociacija so na obeh sejah predlog komentirali ter med drugim izpostavili, da smo v državi že poznali mehanizme, s katero je ministrstvo namenjalo sredstva za varovanje zbirk in arhivov nevladnih organizacij ter ustvarjalcev, ki pa jih aktualni predlog zakona ne predvideva in bi jih bilo smiselno trajno uveljaviti. V Asociaciji smo nadalje zastopali stališče, da bi moral predlog nevladni sektor eksplicitno navajati kot možne upravljalce domače nepremične kulturne dediščine. Svoje pripombe na predlog bo Asociacija predložila pripravljalcem zakona.

V času razprave v okviru obeh sej se je sicer izkazalo, da je stroka s predlogom zakona v marsikateri točki zadovoljna, pri čemer so izpostavili, da je marsikaj še potrebno nasloviti. Nivo razprave smo pozdravili tudi v našem društvu.

Preberite več

Sprejete spremembe zakonodaje, ki izboljšujejo položaj samozaposlenih v kulturi

Državni zbor je 30.1.2025 potrdil spremembe Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo, s katerim se ureja minimalno plačilo in povezane vidike za opravljeno delo samozaposlenih v kulturi, ki ga ti opravijo za javne zavode in javne agencije s področja kulture. V Društvu Asociacija pozdravljamo uvedbo novega načina določanja minimalnega plačila samozaposlenih v kulturi. Tekom obravnave smo tudi sami podali predloge za dodatne izboljšave.

Sprememba zakona omogoča sprejem uredbe, s katero bo po novem določen način izračunavanja in usklajevanja minimalnega plačila samozaposlenih v kulturi. Upoštevala se bo urna postavka izhodiščnega plačnega razreda za primerljivo delovno mesto v sistemu plač v javnem sektorju, postavka pa bo dodatno obtežena s posebnim obtežitvenim količnikom, ki predstavlja dodatne stroške, ki jih imajo samozaposleni.

Preberite več

Predstavitev monitoringa predvolilnih zavez vlade v letu 2024

Foto: Glas Ljudstva

V Ljubljani je 30. 1. 2025 potekala tiskovna konferenca in predstavitev monitoringa vladnih zavez, ki ga vse od začetka mandata trenutne vlade opravlja iniciativa Glas Ljudstva, katerega članica je tudi Asociacija. Na predstavitvi smo koordinatorji strokovnih skupin iniciative predstavili ugotovitve s svojih področji in ocenili delo vlade na področjih, kjer so pred volitvami podpisali predvolilne obljube.

Rezultati monitoringa so dostopni tukaj, v grobem pa smo v iniciativi ocenili, da je vlada v letu 2024 sicer nekatere predvolilne obljube izpolnila, na splošno pa delo vlade na področju ključnih reform stagnira.

Preberite več

Višje bolniško nadomestilo za samozaposlene v kulturi: nujen korak k dostojnim delovnim pogojem

V Društvu Asociacija tudi letos pozivamo k dvigu dnevnega nadomestila za čas zadržanosti od dela zaradi bolezni za samozaposlene v kulturi, katerega višino v skladu s četrtim odstavkom 82.a člena Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo določi vlada, na dostojno raven. V letu 2024 je nadomestilo znašalo 37,78 evra, kar je kljub določenemu napredku še vedno nezadostno. Glede na rast praga tveganja revščine ocenjujemo, da bi moralo nadomestilo v letu 2025 znašati vsaj 46 evrov dnevno. To je 7,5 evra več od trenutnega predloga Ministrstva za kulturo, ki predvideva le 38,5 evra na dan.

Poleg višanja bolniškega nadomestila pozivamo vlado, da bolniško nadomestilo za samozaposlene uredi že od 3. dne odsotnosti dalje, enako kot je to urejeno pri redno zaposlene. Samozaposleni v kulturi zaslužijo dostojne delovne pogoje in socialno varstvo, primerljive s tistimi v drugih sektorjih.

Preberite več

Spremembe pri beleženju delovnega časa: Kaj prinaša nova zakonodaja?

Vlada Republike Slovenije je sprejela spremembe Zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti (ZEPDSV-B), ki jih sedaj čaka še potrditvena faza v Državnem zboru. Spremembe je pred tem potrdil Ekonomsko socialni svet in lahko pričakujemo, da bo novela tudi sprejeta in tako marca 2025 začela veljati. Spremembe prinašajo nekatere administrativne razbremenitve ter določene prilagoditve pri evidentiranju delovnega časa, kar bo vplivalo tudi na samozaposlene v kulturi in neodvisne kulturnike, ki pri svojem delu pogosto delujejo v fleksibilnih in netradicionalnih delovnih okvirih.

Novela zakona ukinja obveznost vodenja evidence o koriščenju malice. Poleg tega zakon v določenih primerih dovoljuje mesečno beleženje dela, beleženja oprošča poslovodne osebe in oža skupino delavcev, za katere je evidence potrebno voditi. Kljub spremembam je nov sistem evidentiranja delovnega časa za kulturo še vedno izjemno problematično. Zato po vzoru visokošolskih učiteljev in raziskovalcev predlagamo, da se področje kulture iz evidentiranja delovnega časa izvzame.

Preberite več

Odziv na strategijo razvoja NVO: zamujena priložnost za trajne spremembe

Foto: Nada Žgank / Bunker

Tako osnutek strategije razvoja NVO, kot osnutek strategije razvoja prostovoljstva, pri tem zanemarjata pomen kulturnega sektorja, posebno njegov potencial za naslavljanje nekaterih najbolj perečih družbenih problemov. V strategiji za razvoj prostovoljstva kultura, kot področje delovanja prostovoljskih organizacij, sploh ni omenjena.

V Društvu Asociacija smo preučili osnutek strategije razvoja nevladnih organizacij (NVO) v Republiki Sloveniji do leta 2030, ki so ga pripravili na Ministrstvu za javno upravo in ugotavljamo, da kljub določenim pozitivnim vidikom strategija ne naslavlja ključnih izzivov, s katerimi se sektor srečuje. Snovalci strategije so se osredotočili na infrastrukturo in digitalizacijo, spregledali pa so nujne vsebinske spremembe, kot so krepitev ugleda NVO v družbi, stabilnost financiranja in sistemsko vključevanje nevladnega sektorja v procese oblikovanja politik.

Preberite več

Srečno neodvisno 2025!

Drage članice in člani, dragi prijatelji in podporniki Asociacije in neodvisne kulture!

Leto se  bliža koncu, z njim pa naša prizadevanja za krepitev neodvisne kulture lahko vendarle vsaj za trenutek zastanejo, da se še enkrat letos v vaši družbi in v družbi vseh njenih iskrivih prijateljev navdamo njene prodornosti, kreativnosti, življenjske in ustvarjalne sile. Vsega našega truda, pa tudi uživanja je namreč vredna.

2024 bomo v Asociaciji pomnili kot leto številnih mejnikov in obče, včasih preveč le načelne in vendar pogosto tudi dejansko udejanjene naravnanosti k prenovi in rasti neodvisne kulture, pa naj bo na ravni našega društva in njegove raznovrstne dejavnosti, kreativnosti in dosežkov naših članic in članov, neodvisne kulturne ustvarjalnosti in produkcije, njunega družbenega učinka, okrepljenega ugleda ali na na ravni pogojev za njuno nastajanje in delovanje. Na vse uspehe, dosežke ter stkane in okrepljene vezi smo ponosni – nenazadnje so vsi plod našega dolgotrajnega skupnega dela.

Preberite več