PRIJAVA NA DOGODEK

V Asociaciji smo začeli z delom na treh projektih povezovanja zdravja in kulture, ki jih bomo s predstavniki partnerskih organizacij zainteresirani skupnosti predstavili na splavitvenem dogodku Kultura za duševno zdravje, ki bo potekal v sredo, 19. 2. 2025 ob 14:00 na spletu.

Preberite več

Predstavitev monitoringa predvolilnih zavez vlade v letu 2024

Foto: Glas Ljudstva

V Ljubljani je 30. 1. 2025 potekala tiskovna konferenca in predstavitev monitoringa vladnih zavez, ki ga vse od začetka mandata trenutne vlade opravlja iniciativa Glas Ljudstva, katerega članica je tudi Asociacija. Na predstavitvi smo koordinatorji strokovnih skupin iniciative predstavili ugotovitve s svojih področji in ocenili delo vlade na področjih, kjer so pred volitvami podpisali predvolilne obljube.

Rezultati monitoringa so dostopni tukaj, v grobem pa smo v iniciativi ocenili, da je vlada v letu 2024 sicer nekatere predvolilne obljube izpolnila, na splošno pa delo vlade na področju ključnih reform stagnira.

Preberite več

Višje bolniško nadomestilo za samozaposlene v kulturi: nujen korak k dostojnim delovnim pogojem

V Društvu Asociacija tudi letos pozivamo k dvigu dnevnega nadomestila za čas zadržanosti od dela zaradi bolezni za samozaposlene v kulturi, katerega višino v skladu s četrtim odstavkom 82.a člena Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo določi vlada, na dostojno raven. V letu 2024 je nadomestilo znašalo 37,78 evra, kar je kljub določenemu napredku še vedno nezadostno. Glede na rast praga tveganja revščine ocenjujemo, da bi moralo nadomestilo v letu 2025 znašati vsaj 46 evrov dnevno. To je 7,5 evra več od trenutnega predloga Ministrstva za kulturo, ki predvideva le 38,5 evra na dan.

Poleg višanja bolniškega nadomestila pozivamo vlado, da bolniško nadomestilo za samozaposlene uredi že od 3. dne odsotnosti dalje, enako kot je to urejeno pri redno zaposlene. Samozaposleni v kulturi zaslužijo dostojne delovne pogoje in socialno varstvo, primerljive s tistimi v drugih sektorjih.

Preberite več

Od e-Demokracije do evropskih kulturnih politik: Decembrska izobraževanja Asociacije

foto: Asociacija / Ivan Koruza

Decembra smo v društvu Asociacija nadaljevali z izobraževalnim programom, ki nagovarja ključna vprašanja kulturnega sektorja. V okviru decembrskih aktivnosti smo izvedli tri sklope izobraževanj, ki so naslavljali aktualne izzive in priložnosti na področju kulture. Izobraževalni sklopi so bili namenjeni nevladnim organizacijam, samozaposlenim in drugim akterjem v kulturnem sektorju, ki želijo nadrobneje razumeti zakonodajo, evropske iniciative in orodja za aktivno participacijo v demokratičnih procesih.

Skozi izobraževalni program smo naslovili bolj specifične kulturne teme, ki so pomembne za krepitve znanj, izmenjavo izkušenj ter krepitev dostopa do strokovnjakov ter njihovih znanj.

Preberite več

Kulturosferin podcast: Beremo ZUJIK

V tokratni epizodi podcasta Kulturosfera lahko prisluhnete okrogli mizi z naslovom Beremo ZUJIK, ki smo jo v društvu organizirali ob zaključku javne razprave o predlogi sprememb in dopolnitev krovnega zakona v kulturi, Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo. O predlogu so z vodjo strokovne pisarne Polono Torkar razpravljali dr. Asta Vrečko, ministrica za kulturo, Uroš Veber, predsednik društva Asociacija, kulturni delavec in publicist Simon Kardum, priznan režiser in scenarist Blaž Završnik ter projektna vodja in producentka Sanja Popov Leban, po uvodnem delu pogovora pa so vprašanja zastavljali tudi udeleženci dogodka. Na okrogli mizi smo se v dveh delih dotaknili predlaganih sprememb in njihovega vpliva na nevladno kulturo, obravnavali pa smo tudi spremembe na splošno. Dogodek je nastal v sodelovanju z javnim zavodom CUK Kino Šiška, tehnično in medijsko podporo dogodku pa je nudil tudi član Asociacije Zavod Radio Študent.

Preberite več

Inovacijska vozlišča projekta OPE.N: Presekati ali razvozlati vozel (ne)razpoložljive infrastrukture?

foto: Asociacija / Ivan Koruza

V okviru mednarodnega projekta OPE.N smo v mesecu novembru uspešno izvedli tri inovacijska vozlišča v Mariboru, Ljubljani in Kopru. Na srečanjih smo s predstavniki lastnikov nepremičnin, lokalnih oblasti, skupnosti, javne uprave, urbanistične stroke in nevladne kulture iskali in izmenjevali vidike, kako pristopiti k problematiki razvoja in umestitve razpoložljive infrastrukture na način, da bi presegli ovire, spoznali raznovrstne možnosti, prakse in pristope, ter morebiti ustrezneje naslovili vrsto prostorskih potreb v urbanih središčih, tudi potrebno neodvisne kulture, ki je jasno izpričana.

Proces facilitacij je vodila mednarodno priznana facilitatorka Lorena Copui iz Romunije, udeleženci pa so se med drugim dotaknili realij razpoložljivosti prostorov, njihove primernosti in cenovne dostopnosti, pripravljenost lastnikov in upravnikov za sodelovanje pri njihovem upravljanju in najemu s skupnostmi ter splošnega odnosa in praks do skupne lastnine, javnih prostorov, upravljanja pri nas.

Preberite več

ASO izobraževanje: eDavki

V Asociaciji nadaljujemo s serijo izobraževalnih dogodkov o ključnih digitalnih orodjih upravljanja za nevladnike in samostojne kuloturne delavce. Urejanje financ, oddajanje dokumentov in dostop do osebnih podatkov preko digitalnih platform, kot so eDavki, je pomemben korak k večji učinkovitosti pri upravljanju poklicnih obveznosti in lahko bistveno razbremeni vaše administrativne naloge.

Izobraževanje o uporabi e-davkov bo potekalo v torek, 14. januarja 2025, ob 10:00 in bo trajalo predvidoma dve uri. Vodila ga bo Teja Vidic iz Finančne uprave Republike Slovenije, ki bo na jasen in razumljiv način predstavila ključne vidike uporabe sistema eDavki.

Preberite več

Znanje za boljše delovanje: začetek ASO izobraževanj

Foto: Asociacija/Ivan Koruza

V mesecu novembru smo v društvu Asociacija uspešno začeli z našim programom ASO izobraževanj in izvedli tri izobraževanja, ki so obravnavala ključne teme za samozaposlene v kulturi in nevladne organizacije. Z našim izobraževalnim programom v društvu izpolnjujemo eno od osrednjih poslanstev društva in izboljšujemo kapacitete ter znanje celotne nevladne kulturne skupnosti.

Stalno Izobraževanje in rast je ključnega pomena za uspeh samozaposlenih v kulturi in nevladnih organizacij. Z njimi izboljšamo strokovnega znanje v sektorju, povečamo samozavest vseh akterjev, spoznamo dobre prakse ter konkretne veščine, povezujemo skupnost in naslavljamo aktualne probleme sektorja. S tem se krepi sektor kot celota saj nam poleg boljšega individualnega delovanja omogoča tudi učinkovitejše kolektivno delovanje in nastopanje.

Preberite več

Izobraževanje: Status samozaposlenega v kulturi

Asociacija in DobraVaga vas 9. decembra ponovno vabita na praktično izobraževanje o statusu samozaposlenega v kulturi, ki se bo osredotočalo na tiste, ki se v register samozaposlenih v kulturi vpisujete prvič. V prvem delu bomo od 16.00 do predvidoma 18.15 odprli vprašanja pridobitve in upravljanja s statusom, ter njegovo trenutno ureditev. Ker pa se ureditev skozi predloge aktualne vlade morebiti pomembno spreminja, bomo v drugem delu s predstavnicami samozaposlenih v kulturi, odločevalci in njihovimi zagovorniki med 18.30 do 20.00 spregovorili o realnostih njihovega položaja, spremembah, kot se v ureditvi obetajo ter možnostih in nujnostih prihodnjega razvoja. 

Status samozaposlenega v kulturi, pridobljen na Ministrstvu RS za kulturo, predstavlja eno temeljnih formalnih oblik dela za ustvarjalce na področju kulture. Pridobivanje statusa je formaliziran postopek, ki zahteva izpolnjevanje obrazcev, pregled ustrezne uredbe in njenih prilog ter dodajanje različnih dokazil, kar posameznikom pred odločitvijo za pridobitev statusa pogosto predstavlja precejšnjo administrativno oviro.

Preberite več

Mednarodni konzorcij začenja projekt CARE: Preobrazba duševnega zdravja skozi kulturo

Foto: Roland Vaczi

Novembra 2024 je raznolik mednarodni konzorcij organizacij s področja kulture in zdravja, ki ga vodi Kulturni center Cluj in združuje sedem partnerjev iz vse Evrope, uradno začel projekt CARE – Kultura za duševno zdravje. Ta inovativna iniciativa izkorišča preobrazbeno moč umetnosti in kulturnega udejstvovanja za izboljšanje duševnega zdravja in dobrega počutja po vsej Evropi.

Projekt združuje strokovnjake iz kulturnega, zdravstvenega, izobraževalnega in poslovnega sektorja. Ob začetku projekta CARE je med 25. in 26. novembrom na Dunaju potekal otvoritveni dogodek, na katerem smo postavili temelje našega sodelovanja in natačno načrtovali njegovo izvedbo, kis e ga je udeležila vodja naše strokovne pisarne Polona Torkar.

Preberite več