Razpis za razvoj in izvedbo projektov na področju kulture in zdravja v Sloveniji 2025

Z velikim veseljem v letu 2025 v društvu tako objavljamo prvega v vrsti štirih nacionalnih razpisov za razvoj in izvedbo projektov na področju kulture in zdravja! Z razpisom bomo podprli razvoj in izvedbo umetniških ali kulturnih projektov, katerih cilj je izboljšati zdravje in dobro počutje posameznikov ali skupnosti in izkazujejo zavedanje pomena interdisciplinarnega sodelovanja in delovanja na področjih zdravstva, sociale, oskrbe in/ali izobraževanja ter potencial za razvoj trajnejših praks.

Razpis ni namenjen podpori že vzpostavljenih in uveljavljenih praks, temveč vzpostavitvi novih ali razvoju že obstoječih. Predlog projekta naj tako vsebuje inovativen element, pa naj gre za kontekst, novo ciljno skupino, dodatne strokovnjake iz različnih področij, izvajalce …

Preberite več

PRIJAVA NA DOGODEK

V Asociaciji smo začeli z delom na treh projektih povezovanja zdravja in kulture, ki jih bomo s predstavniki partnerskih organizacij zainteresirani skupnosti predstavili na splavitvenem dogodku Kultura za duševno zdravje, ki bo potekal v sredo, 19. 2. 2025 ob 14:00 na spletu.

Preberite več

Mednarodni razpis za umetnice in umetnike: Priložnost za raziskovanje vezi umetnosti in zdravja

V platformi Culture&Health in Asociaciji vabimo umetnike in kulturne delavce k prijavi na mednarodni razpis Artistic Exploration Lab 2025 – 2026, ki ga organizira RED NOSES International. To je edinstvena priložnost za vse, ki želijo raziskovati povezave med umetnostjo in zdravjem ter soustvarjati inovativne pristope na tem področju.

Razpis je plod dela platforme Culture&Health, ki nadgrajuje uspešno mednarodno iniciativo Culture4Healh in katere del smo tudi v Asociaciji. Laboratorije bo vodila priznana mednarodna ekipa, ki jo sestavljajo Katharina Senk, Indrė Mickevičiūtė – Petrauskienė, Lou Ghirlando, Magdalena Klamminger in Maggie Roessler. Vsak udeleženec bo že v prijavi opredelil vprašanje, ki ga želi raziskati v okviru laboratorija, pri čemer bo imel priložnost, da svojo raziskavo poglobi in razvije s pomočjo mentorjev in kolegov.

Preberite več

Predstavitev monitoringa predvolilnih zavez vlade v letu 2024

Foto: Glas Ljudstva

V Ljubljani je 30. 1. 2025 potekala tiskovna konferenca in predstavitev monitoringa vladnih zavez, ki ga vse od začetka mandata trenutne vlade opravlja iniciativa Glas Ljudstva, katerega članica je tudi Asociacija. Na predstavitvi smo koordinatorji strokovnih skupin iniciative predstavili ugotovitve s svojih področji in ocenili delo vlade na področjih, kjer so pred volitvami podpisali predvolilne obljube.

Rezultati monitoringa so dostopni tukaj, v grobem pa smo v iniciativi ocenili, da je vlada v letu 2024 sicer nekatere predvolilne obljube izpolnila, na splošno pa delo vlade na področju ključnih reform stagnira.

Preberite več

Odziv na strategijo razvoja NVO: zamujena priložnost za trajne spremembe

Foto: Nada Žgank / Bunker

Tako osnutek strategije razvoja NVO, kot osnutek strategije razvoja prostovoljstva, pri tem zanemarjata pomen kulturnega sektorja, posebno njegov potencial za naslavljanje nekaterih najbolj perečih družbenih problemov. V strategiji za razvoj prostovoljstva kultura, kot področje delovanja prostovoljskih organizacij, sploh ni omenjena.

V Društvu Asociacija smo preučili osnutek strategije razvoja nevladnih organizacij (NVO) v Republiki Sloveniji do leta 2030, ki so ga pripravili na Ministrstvu za javno upravo in ugotavljamo, da kljub določenim pozitivnim vidikom strategija ne naslavlja ključnih izzivov, s katerimi se sektor srečuje. Snovalci strategije so se osredotočili na infrastrukturo in digitalizacijo, spregledali pa so nujne vsebinske spremembe, kot so krepitev ugleda NVO v družbi, stabilnost financiranja in sistemsko vključevanje nevladnega sektorja v procese oblikovanja politik.

Preberite več

Od e-Demokracije do evropskih kulturnih politik: Decembrska izobraževanja Asociacije

foto: Asociacija / Ivan Koruza

Decembra smo v društvu Asociacija nadaljevali z izobraževalnim programom, ki nagovarja ključna vprašanja kulturnega sektorja. V okviru decembrskih aktivnosti smo izvedli tri sklope izobraževanj, ki so naslavljali aktualne izzive in priložnosti na področju kulture. Izobraževalni sklopi so bili namenjeni nevladnim organizacijam, samozaposlenim in drugim akterjem v kulturnem sektorju, ki želijo nadrobneje razumeti zakonodajo, evropske iniciative in orodja za aktivno participacijo v demokratičnih procesih.

Skozi izobraževalni program smo naslovili bolj specifične kulturne teme, ki so pomembne za krepitve znanj, izmenjavo izkušenj ter krepitev dostopa do strokovnjakov ter njihovih znanj.

Preberite več

Novi koraki k povezovanju kulture in zdravja s projektom “Kultura za duševno zdravje”

Z velikim zadovoljstvom delimo, da je bil konzorcij partnerskih organizacij pod vodstvom Asociacije izbran na Javnem razpisu za razvoj in profesionalizacijo nevladnih organizacij in prostovoljstva 2024, ki ga izvaja Ministrstvo za javno upravo. Uspeh na tem pomembnem razpisu predstavlja ključen korak za razvoj in krepitev strokovne pisarne našega društva in lokalizacijo ter krepitev prizadevanj za uveljavitev čezsektorskega povezovanja področij kulture, (duševnega zdravja) in dobrega počutja.

Konzorcij sestavljajo prepoznavne NVO s področja kulture, prostovoljstva, sociale ter duševnega zdravja, natančneje Društvo Mesto žensk, Slovenska Filantropija, Zavod Carnica in Društvo Projekt Človek.

Preberite več

Inovacijska vozlišča projekta OPE.N: Presekati ali razvozlati vozel (ne)razpoložljive infrastrukture?

foto: Asociacija / Ivan Koruza

V okviru mednarodnega projekta OPE.N smo v mesecu novembru uspešno izvedli tri inovacijska vozlišča v Mariboru, Ljubljani in Kopru. Na srečanjih smo s predstavniki lastnikov nepremičnin, lokalnih oblasti, skupnosti, javne uprave, urbanistične stroke in nevladne kulture iskali in izmenjevali vidike, kako pristopiti k problematiki razvoja in umestitve razpoložljive infrastrukture na način, da bi presegli ovire, spoznali raznovrstne možnosti, prakse in pristope, ter morebiti ustrezneje naslovili vrsto prostorskih potreb v urbanih središčih, tudi potrebno neodvisne kulture, ki je jasno izpričana.

Proces facilitacij je vodila mednarodno priznana facilitatorka Lorena Copui iz Romunije, udeleženci pa so se med drugim dotaknili realij razpoložljivosti prostorov, njihove primernosti in cenovne dostopnosti, pripravljenost lastnikov in upravnikov za sodelovanje pri njihovem upravljanju in najemu s skupnostmi ter splošnega odnosa in praks do skupne lastnine, javnih prostorov, upravljanja pri nas.

Preberite več

ASO izobraževanje: eDavki

V Asociaciji nadaljujemo s serijo izobraževalnih dogodkov o ključnih digitalnih orodjih upravljanja za nevladnike in samostojne kuloturne delavce. Urejanje financ, oddajanje dokumentov in dostop do osebnih podatkov preko digitalnih platform, kot so eDavki, je pomemben korak k večji učinkovitosti pri upravljanju poklicnih obveznosti in lahko bistveno razbremeni vaše administrativne naloge.

Izobraževanje o uporabi e-davkov bo potekalo v torek, 14. januarja 2025, ob 10:00 in bo trajalo predvidoma dve uri. Vodila ga bo Teja Vidic iz Finančne uprave Republike Slovenije, ki bo na jasen in razumljiv način predstavila ključne vidike uporabe sistema eDavki.

Preberite več

Začetek Platforme Culture&Health: Nadaljevanje uspešne iniciative Culture4Health

Foto: Ingo Schrader

V Asociaciji z veseljem naznanjamo zagon platforme Kultura in Zdravje, pobude, ki jo vodi organizacija Culture Action Europe (CAE) v sodelovanju s 16 partnerskimi organizacijami iz 14 držav. Konzorcij partnerjev se je 27. in 28. novembra sestal na otvoritvenem srečanju na Dunaju, s čimer se je uradno začelo delo na platformi Kultura in Zdravje.

Platforma je nastala na podlagi poročil Culture4Health (2022), ki so del iniciative EU za celostni pristop k duševnemu zdravju. Več kot 85 milijonov državljanov EU se sooča z duševnimi stiskami, ki so jih dodatno poglobile posledice pandemije COVID-19. Povečana tesnoba, depresija, osamljenost in socialna izolacija so izpostavili potrebo po novih rešitvah. Platforma Kultura in Zdravje izkorišča dokazane prednosti umetniških in kulturnih intervencij za krepitev duševnega zdravja, preprečevanje bolezni in izgradnjo odpornosti.

Preberite več