FAQ: Razpis za razvoj in izvedbo projektov   na področju kulture in zdravja v Sloveniji 2025

  • Komu je razpis namenjen?

Upravičeni prijavitelji so poklicne_i umetnice_ki ali umetniški kolektivi z izkazanimi referencami na svojem umetniškem področju, ki delujejo v Sloveniji in se ne glede na starost želijo na novo ali dodatno vzpostaviti na presečnem področju umetnosti oz. kulture in zdravstva, sociale, oskrbe in/ali izobraževanja.  

  • Kakšnim projektom je razpis namenjen?

Z razpisom bomo podprli razvoj in izvedbo umetniških ali kulturnih projektov, katerih cilj je izboljšati zdravje in dobro počutje posameznikov ali skupnosti in izkazujejo zavedanje pomena interdisciplinarnega sodelovanja in delovanja na področjih zdravstva, sociale, oskrbe in/ali izobraževanja ter potencial za razvoj trajnejših praks. Razpis ni namenjen podpori že vzpostavljenih in uveljavljenih praks, temveč vzpostavitvi novih ali razvoju že obstoječih. Predlog projekta (novega ali obstoječega) naj tako vsebuje inovativen element, pa naj gre za kontekst, novo ciljno skupino, dodatne strokovnjake iz različnih področij, izvajalce …

Preberite več

OPE.N v Layerjevi hiši: Umetniška rezidenca skozi zvočne in vizualne eksperimente

Foto: Layerjeva Hiša

Društvo Asociacija v sodelovanju z Layerjevo hišo vabi na zaključni dogodek prvega bloka mednarodne umetniške rezidence v okviru projekta OPE.N. V torek, 1. aprila 2025, med 19. in 22. uro bo v Layerjevi hiši v Kranju na ogled pop-up razstava umetnikov in raziskovalcev Dione Kusari in Ismaila Myrselija s Kosova.

Tekom pet tedenov trajajoče rezidence sta umetnika raziskovala neodvisno kulturno sceno v Sloveniji ter njene vplive na družbene dinamike. Njuna umetniško-raziskovalna dela odražajo izkušnje, ki sta jih pridobila ob neposrednih stikih s prostori, kolektivi in posamezniki neodvisne kulture v Kranju in Ljubljani.

Preberite več

Slišano življenje – Umetnost glasov

Slišano življenje je projekt sodelovanja med društvom Slišanje glasov in samozaposlenima ustvarjalcema Majo Dekleva Lapajne in Norbertom Svenom Föjem. Gre za umetniško predelavo zgodb članov in članic podpornih skupin Društva Slišanje glasov, prežeto s prvinami gledališke, plesne in glasbene improvizacije. Projekt je predstavljal del ERASMUS+ projekta “Umetnost glasov – umetnost kot medij podpore slišalcem in slišalkam glasov in drugim osebam, ki uporabljajo storitve služb za duševno zdravje“.

Vrsta: Projekt
Oktober 2019 – danes
Stran projekta

Teme:
Posameznikovo dobro počutje
Dobro počutje skupnosti
Duševno zdravje
Kakovost družbenih odnosov

Umetniške prakse:
performativne umetnosti
slišanje glasov
duševno zdravje
ples
gledališče

Ciljna skupina:
Mladi (15–29 let)
Odrasli (30–64 let)
Starejši (65+)

Raven:
Nacionalna
Na ravni EU

Ocenjen proračun:


Viri financiranja:
Evropska komisija – ERASMUS+ PROGRAM, Mestna občina Ljubljana

Preberite več

Asociacija odpira vrata: Brezplačno se pridružite programu odMIK v okviru bienala BIEN

Asociacija v sodelovanju z Zavodom Carnica v okviru platforme CultureAndHealth, projekta Kultura za duševno zdravje ter tekstilnega bienala BIEN, petnajstim ustvarjalkam_cem ponuja možnost brezplačne udeležbe tridnevnega izobraževalnega programa odMIK, ki zdravje in dobro počutje povezuje in prepleta s tekstilno umetnostjo, rokodelstvom in naravo. 

Program, ki bo med 2. in 4. junijem potekal v Kranju, bo vzporedno potekal v treh vsebinskih sklopih in bo združil znanje in prakse vrste domačih in mednarodnih ustvarjalk in ustvarjalcev. Posebej pa opozarjamo, da bosta tridnevni delavnici izvajali tudi Dr. Savneet Talwar, likovna terapevtka, tekstilna umetnica in predavateljica na School of the Art Institute of Chicago in hrvaško-ameriška umetnica in likovna terapevtka izr. prof. dr. umet. Jasmina Pacek.

Preberite več

Razpis za razvoj in izvedbo projektov na področju kulture in zdravja v Sloveniji 2025

Z velikim veseljem v letu 2025 v društvu tako objavljamo prvega v vrsti štirih nacionalnih razpisov za razvoj in izvedbo projektov na področju kulture in zdravja! Z razpisom bomo podprli razvoj in izvedbo umetniških ali kulturnih projektov, katerih cilj je izboljšati zdravje in dobro počutje posameznikov ali skupnosti in izkazujejo zavedanje pomena interdisciplinarnega sodelovanja in delovanja na področjih zdravstva, sociale, oskrbe in/ali izobraževanja ter potencial za razvoj trajnejših praks.

BESEDILO RAZPISA

Razpis ni namenjen podpori že vzpostavljenih in uveljavljenih praks, temveč vzpostavitvi novih ali razvoju že obstoječih. Predlog projekta naj tako vsebuje inovativen element, pa naj gre za kontekst, novo ciljno skupino, dodatne strokovnjake iz različnih področij, izvajalce …

Preberite več

Kultura za duševno zdravje – otvoritev

PRIJAVA NA DOGODEK

V Asociaciji smo začeli z delom na treh projektih povezovanja zdravja in kulture, ki jih bomo s predstavniki partnerskih organizacij zainteresirani skupnosti predstavili na splavitvenem dogodku Kultura za duševno zdravje, ki bo potekal v sredo, 19. 2. 2025 ob 14:00 na spletu.

Preberite več

Mednarodni razpis za umetnice in umetnike: Priložnost za raziskovanje vezi umetnosti in zdravja

V platformi Culture&Health in Asociaciji vabimo umetnike in kulturne delavce k prijavi na mednarodni razpis Artistic Exploration Lab 2025 – 2026, ki ga organizira RED NOSES International. To je edinstvena priložnost za vse, ki želijo raziskovati povezave med umetnostjo in zdravjem ter soustvarjati inovativne pristope na tem področju.

Razpis je plod dela platforme Culture&Health, ki nadgrajuje uspešno mednarodno iniciativo Culture4Healh in katere del smo tudi v Asociaciji. Laboratorije bo vodila priznana mednarodna ekipa, ki jo sestavljajo Katharina Senk, Indrė Mickevičiūtė – Petrauskienė, Lou Ghirlando, Magdalena Klamminger in Maggie Roessler. Vsak udeleženec bo že v prijavi opredelil vprašanje, ki ga želi raziskati v okviru laboratorija, pri čemer bo imel priložnost, da svojo raziskavo poglobi in razvije s pomočjo mentorjev in kolegov.

Preberite več

Predstavitev monitoringa predvolilnih zavez vlade v letu 2024

Foto: Glas Ljudstva

V Ljubljani je 30. 1. 2025 potekala tiskovna konferenca in predstavitev monitoringa vladnih zavez, ki ga vse od začetka mandata trenutne vlade opravlja iniciativa Glas Ljudstva, katerega članica je tudi Asociacija. Na predstavitvi smo koordinatorji strokovnih skupin iniciative predstavili ugotovitve s svojih področji in ocenili delo vlade na področjih, kjer so pred volitvami podpisali predvolilne obljube.

Rezultati monitoringa so dostopni tukaj, v grobem pa smo v iniciativi ocenili, da je vlada v letu 2024 sicer nekatere predvolilne obljube izpolnila, na splošno pa delo vlade na področju ključnih reform stagnira.

Preberite več

Odziv na strategijo razvoja NVO: zamujena priložnost za trajne spremembe

Foto: Nada Žgank / Bunker

Tako osnutek strategije razvoja NVO, kot osnutek strategije razvoja prostovoljstva, pri tem zanemarjata pomen kulturnega sektorja, posebno njegov potencial za naslavljanje nekaterih najbolj perečih družbenih problemov. V strategiji za razvoj prostovoljstva kultura, kot področje delovanja prostovoljskih organizacij, sploh ni omenjena.

V Društvu Asociacija smo preučili osnutek strategije razvoja nevladnih organizacij (NVO) v Republiki Sloveniji do leta 2030, ki so ga pripravili na Ministrstvu za javno upravo in ugotavljamo, da kljub določenim pozitivnim vidikom strategija ne naslavlja ključnih izzivov, s katerimi se sektor srečuje. Snovalci strategije so se osredotočili na infrastrukturo in digitalizacijo, spregledali pa so nujne vsebinske spremembe, kot so krepitev ugleda NVO v družbi, stabilnost financiranja in sistemsko vključevanje nevladnega sektorja v procese oblikovanja politik.

Preberite več

Od e-Demokracije do evropskih kulturnih politik: Decembrska izobraževanja Asociacije

foto: Asociacija / Ivan Koruza

Decembra smo v društvu Asociacija nadaljevali z izobraževalnim programom, ki nagovarja ključna vprašanja kulturnega sektorja. V okviru decembrskih aktivnosti smo izvedli tri sklope izobraževanj, ki so naslavljali aktualne izzive in priložnosti na področju kulture. Izobraževalni sklopi so bili namenjeni nevladnim organizacijam, samozaposlenim in drugim akterjem v kulturnem sektorju, ki želijo nadrobneje razumeti zakonodajo, evropske iniciative in orodja za aktivno participacijo v demokratičnih procesih.

Skozi izobraževalni program smo naslovili bolj specifične kulturne teme, ki so pomembne za krepitve znanj, izmenjavo izkušenj ter krepitev dostopa do strokovnjakov ter njihovih znanj.

Preberite več