Od e-Demokracije do evropskih kulturnih politik: Decembrska izobraževanja Asociacije

foto: Asociacija / Ivan Koruza

Decembra smo v društvu Asociacija nadaljevali z izobraževalnim programom, ki nagovarja ključna vprašanja kulturnega sektorja. V okviru decembrskih aktivnosti smo izvedli tri sklope izobraževanj, ki so naslavljali aktualne izzive in priložnosti na področju kulture. Izobraževalni sklopi so bili namenjeni nevladnim organizacijam, samozaposlenim in drugim akterjem v kulturnem sektorju, ki želijo nadrobneje razumeti zakonodajo, evropske iniciative in orodja za aktivno participacijo v demokratičnih procesih.

Skozi izobraževalni program smo naslovili bolj specifične kulturne teme, ki so pomembne za krepitve znanj, izmenjavo izkušenj ter krepitev dostopa do strokovnjakov ter njihovih znanj.

Preberite več

Novi koraki k povezovanju kulture in zdravja s projektom “Kultura za duševno zdravje”

Z velikim zadovoljstvom delimo, da je bil konzorcij partnerskih organizacij pod vodstvom Asociacije izbran na Javnem razpisu za razvoj in profesionalizacijo nevladnih organizacij in prostovoljstva 2024, ki ga izvaja Ministrstvo za javno upravo. Uspeh na tem pomembnem razpisu predstavlja ključen korak za razvoj in krepitev strokovne pisarne našega društva in lokalizacijo ter krepitev prizadevanj za uveljavitev čezsektorskega povezovanja področij kulture, (duševnega zdravja) in dobrega počutja.

Konzorcij sestavljajo prepoznavne NVO s področja kulture, prostovoljstva, sociale ter duševnega zdravja, natančneje Društvo Mesto žensk, Slovenska Filantropija, Zavod Carnica in Društvo Projekt Človek.

Preberite več

Inovacijska vozlišča projekta OPE.N: Presekati ali razvozlati vozel (ne)razpoložljive infrastrukture?

foto: Asociacija / Ivan Koruza

V okviru mednarodnega projekta OPE.N smo v mesecu novembru uspešno izvedli tri inovacijska vozlišča v Mariboru, Ljubljani in Kopru. Na srečanjih smo s predstavniki lastnikov nepremičnin, lokalnih oblasti, skupnosti, javne uprave, urbanistične stroke in nevladne kulture iskali in izmenjevali vidike, kako pristopiti k problematiki razvoja in umestitve razpoložljive infrastrukture na način, da bi presegli ovire, spoznali raznovrstne možnosti, prakse in pristope, ter morebiti ustrezneje naslovili vrsto prostorskih potreb v urbanih središčih, tudi potrebno neodvisne kulture, ki je jasno izpričana.

Proces facilitacij je vodila mednarodno priznana facilitatorka Lorena Copui iz Romunije, udeleženci pa so se med drugim dotaknili realij razpoložljivosti prostorov, njihove primernosti in cenovne dostopnosti, pripravljenost lastnikov in upravnikov za sodelovanje pri njihovem upravljanju in najemu s skupnostmi ter splošnega odnosa in praks do skupne lastnine, javnih prostorov, upravljanja pri nas.

Preberite več

ASO izobraževanje: eDavki

V Asociaciji nadaljujemo s serijo izobraževalnih dogodkov o ključnih digitalnih orodjih upravljanja za nevladnike in samostojne kuloturne delavce. Urejanje financ, oddajanje dokumentov in dostop do osebnih podatkov preko digitalnih platform, kot so eDavki, je pomemben korak k večji učinkovitosti pri upravljanju poklicnih obveznosti in lahko bistveno razbremeni vaše administrativne naloge.

Izobraževanje o uporabi e-davkov bo potekalo v torek, 14. januarja 2025, ob 10:00 in bo trajalo predvidoma dve uri. Vodila ga bo Teja Vidic iz Finančne uprave Republike Slovenije, ki bo na jasen in razumljiv način predstavila ključne vidike uporabe sistema eDavki.

Preberite več

Začetek Platforme Culture&Health: Nadaljevanje uspešne iniciative Culture4Health

Foto: Ingo Schrader

V Asociaciji z veseljem naznanjamo zagon platforme Kultura in Zdravje, pobude, ki jo vodi organizacija Culture Action Europe (CAE) v sodelovanju s 16 partnerskimi organizacijami iz 14 držav. Konzorcij partnerjev se je 27. in 28. novembra sestal na otvoritvenem srečanju na Dunaju, s čimer se je uradno začelo delo na platformi Kultura in Zdravje.

Platforma je nastala na podlagi poročil Culture4Health (2022), ki so del iniciative EU za celostni pristop k duševnemu zdravju. Več kot 85 milijonov državljanov EU se sooča z duševnimi stiskami, ki so jih dodatno poglobile posledice pandemije COVID-19. Povečana tesnoba, depresija, osamljenost in socialna izolacija so izpostavili potrebo po novih rešitvah. Platforma Kultura in Zdravje izkorišča dokazane prednosti umetniških in kulturnih intervencij za krepitev duševnega zdravja, preprečevanje bolezni in izgradnjo odpornosti.

Preberite več

Mednarodni konzorcij začenja projekt CARE: Preobrazba duševnega zdravja skozi kulturo

Foto: Roland Vaczi

Novembra 2024 je raznolik mednarodni konzorcij organizacij s področja kulture in zdravja, ki ga vodi Kulturni center Cluj in združuje sedem partnerjev iz vse Evrope, uradno začel projekt CARE – Kultura za duševno zdravje. Ta inovativna iniciativa izkorišča preobrazbeno moč umetnosti in kulturnega udejstvovanja za izboljšanje duševnega zdravja in dobrega počutja po vsej Evropi.

Projekt združuje strokovnjake iz kulturnega, zdravstvenega, izobraževalnega in poslovnega sektorja. Ob začetku projekta CARE je med 25. in 26. novembrom na Dunaju potekal otvoritveni dogodek, na katerem smo postavili temelje našega sodelovanja in natačno načrtovali njegovo izvedbo, kis e ga je udeležila vodja naše strokovne pisarne Polona Torkar.

Preberite več

Izobraževanje: Osnove avtorskega prava

V društvu Asociacija vabimo vse samozaposlene v kulturi in druge delavce v kulturi, zlasti mlade ustvarjalce, na izobraževanje, ki bo obravnavalo temeljna vprašanja avtorskega prava in pravic intelektualne lastnine. Izobraževanje bo vodila priznana odvetnica Urša Chitrakar, ki že vrsto let svetuje in deluje na področju pravic, ključnih za umetniške poklice.

Delavnica je zasnovana kot vodnik za tiste, ki želijo razumeti, kakšne pravice imajo do svojega dela, kako te pravice zaščititi ter kdaj in kako poiskati strokovno pomoč. Pravice intelektualne lastnine so pomembno orodje za nadzor nad lastnim delom, zagotavljajo prihodke iz avtorskih honorarjev in ščitijo pred nepooblaščeno uporabo ali zlorabo. Razumevanje teh pravic omogoča samozaposlenim, da se samozavestno pogajajo o pogojih sodelovanja in zaščitijo svoje ustvarjalne dosežke.

Preberite več

Izobraževanje: Upokojevanje – sistem in prihodnost

Vabimo vas na naše drugo ASO izobraževanje v katerem bomo natančno preučili in predstavili pokojninski sistem. Udeležba ni koristne le z vidika lastne upokojitve, ampak bo omogočila razumevanje celotnega sistema, njegovih prednosti in pomanjkljivosti ter nam pomagala, da se v njem za prihodnost čim bolje pozicioniramo.

O pokojninskem sistemu se bo z nami pogovarjal strokovnjak za področje pokojninske zakonodaje Anže Dolinar. Dobimo se 21. 11. ob 9:00 na Dalmatinovi 4 v prostorih Asociacije, udeležite pa se ga lahko tudi preko povezave Zoom. Izobraževanje bo predvidoma skupno trajalo 4 ure, potek pa bomo prilagodili na želje in potrebe prisotnih.

Preberite več

Javna razprava: “Beremo ZUJIK” – Kino Šiška, 7. 11., 15:00

Vabljeni vsi zainteresirani predstavniki kulture, javnosti in medijev

V društvu Asociacija vas ob zaključku javne razprave o predlogu sprememb Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo vabimo na okroglo mizo z naslovom “Beremo ZUJIK”, ki bo osvetlila ključne spremembe in predloge novega krovnega zakona v kulturi. Dogodek se bo odvil 7. novembra 2024 ob 15. uri v Komuni Kina Šiška. Dogodka se bo udeležila tudi ministrica za kulturo dr. Asta Vrečko.

Okrogla miza, ki jo bo moderirala strokovna vodja društva Polona Torkar, bo ponudila prostor za poglobljeno razpravo o pomembnih spremembah, ki jih zakon prinaša. Na dogodku bodo kot govorniki sodelovali kulturni delavec in publicist Simon Kardum, igralec in producent Uroš Kaurin, režiser in scenarist Blaž Završnik, projektna vodja in producentka Sanja Popov Leban ter predsednik društva Asociacija in producent Uroš Veber.

Preberite več

Generalna skupščina mreže Kooperativa v Zagrebu: Strateško načrtovanje in utrjevanje vizije

Foto: Kooperativa

Od 4. do 6. oktobra 2024 je v Zagrebu potekala 12. generalna skupščina mreže Kooperativa, ki povezuje kulturne organizacije in ustvarjalce iz jugovzhodne Evrope. Dogodek, ki je gostil predstavnike 14 organizacij, vključno s Polono Torkar in Ivanom Koruzo iz Društva Asociacija, je potekal v prostorih galerije Kontejner. 

Skupščina je združila člane, da bi preučili obstoječe projekte in zasnovali prihodnje korake, ki bodo še naprej spodbujali razvoj kulturnega sektorja v regiji. S tem srečanjem so članice mreže postavile temelje za novo strateško obdobje, ki se bo pričelo leta 2025.

Preberite več