Na kratko: ne.
Kot delavka v tem primeru nimate pravice do začasne zadržanosti od dela zaradi zdravstvenih razlogov (bolniškega staleža). Morebitno odsotnost z dela taka oseba ureja z delodajalcem skladno z Zakonom o delovnih razmerjih (ZDR-1). Če je možno, se opravlja delo na domu, pri čemur je potrebno upoštevati določila iz dokumenta Opravljanje dela na domu in odrejanje drugega dela: pravice in obveznosti delodajalca in delavca pri opravljanju dela na domu in odrejanju drugega dela. Zakon o delovnih razmerjih (ZDR) ob izjemnih okoliščinah omogoča poenostavljeno odrejanje opravljanja dela na drugem kraju, tudi od doma. Delodajalci so v vsakem primeru dolžni zagotavljati varne pogoje dela na domu. Za ta namen mora organizacija izdati pisno odredbo o delu na domu in obvestilo Inšpektoratu za delo.
09.04.2021 je bil v Uradnem listu objavljen Sklep o podaljšanju ukrepa delnega povračila nadomestila plače delavcem na začasnem čakanju na delo, s čimer je Vlada RS podalšala ukrep do 31. maja 2021. Delodajalke, registrirani do 31. 12. 2020, uveljavljate povračilo nadomestila plače za začasno čakanje na delo, če zaposlenim začasno ne morete zagotavljati dela zaradi epidemije ali posledic epidemije. Vlogo predložite v 8 dneh od napotitve na našem portalu za delodajalce ZRSZ.
Pogoj je upad prihodkov v letu 2021 zaradi epidemije ali posledic epidemije upadli za več kot 20 % glede na leto 2019 oziroma 2020. Le-to pa ne velja za NVO, ki imajo status humanitarne organizacije po Zakonu o humanitarnih organizacijah ali status invalidske organizacije po Zakonu o invalidskih organizacijah.
Več informacij najdete na spletni strani ZRSZ.
Nazadnje posodobljeno 13.04.2021.
Na kratko: da.
S 25.03.2021 je stopil v veljavo Sklep o spremembah Sklepa o podaljšanju veljavnosti določenih ukrepov iz Zakona o začasnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic COVID-19 ter Zakona o interventnih ukrepih za omilitev posledic drugega vala epidemije COVID-19 s katerim je ukrep povračila nadomestila plače zaradi odrejene karantene ali višje sile podalšan do 30. junija 2021.
Vloge se odda elektronsko na portalu za delodajalce ZRSZ, najkasneje v 8 dneh od prvega dne odsotnosti zaposlenega (zaradi odrejene karantene ali višje sile).
Več informacij nadete na spletni strani MDDSZ in ZRSZ.
Nazadnje posodobljeno 13.04.2021.
Na kratko: da.
S 25.03.2021 je stopil v veljavo Sklep o spremembah Sklepa o podaljšanju veljavnosti določenih ukrepov iz Zakona o začasnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic COVID-19 ter Zakona o interventnih ukrepih za omilitev posledic drugega vala epidemije COVID-19 s katerim je ukrep povračila nadomestila plače zaradi višje sile podalšan do 30. junija 2021.
V 93. členu Zakona o začasnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic COVID-19 (ZZUOOP) je zapisano, da "V okvir obveznosti varstva zaradi višje sile zaradi karantene na domu ali druge zunanje objektivne okoliščine nemožnosti obiskovanja vrtca ali šole se šteje otroke do vključno 5. razreda osnovne šole, otroke v prilagojenih in posebnih programih v osnovnih šolah s prilagojenim programom in v zavodih za vzgojo in izobraževanje otrok s posebnimi potrebami ter otroke, ki imajo v odločbi o usmeritvi določeno pomoč spremljevalca."
Vloge se odda elektronsko na portalu za delodajalce ZRSZ, najkasneje v 8 dneh od prvega dne odsotnosti zaposlenega (zaradi odrejene karantene ali višje sile).
Več informacij nadete na spletni strani MDDSZ in ZRSZ.
Nazadnje posodobljeno 13.04.2021.
Na kratko: da.
V tem primeru imajo delavke pravico do začasne zadržanosti od dela in nadomestila plače med začasno zadržanostjo od dela od 1. dne dalje v breme Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije v višini 90% od osnove. Bolniški list taki osebi izda osebna zdravnica, pri čemer se kot razlog določi »izolacija«. Izolacija se lahko izvaja v bolnišnici ali doma (vir ZZZS). ZZZS izplačuje nadomestila neposredno, in sicer se od uvedbe elektronskega potrdila o upravičeni zadržanosti od dela (eBOL) nadomestila izplačujejo na podlagi oddane vloge, ki je v času epidemije elektronska. Več informacij in navodila za oddajo elektronske vloge za refundacijo nadomestila plače najdete na spletni strani ZZZS.
*Za ostale bolezni in poškodbe velja kot prej: V vseh drugih primerih začasne nezmožnosti za delo se nadomestilo plače izplača v breme delodajalke do 31. delovnega dne zadržanosti od dela, v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja pa od 31. delovnega dne zadržanosti od dela dalje. Izjeme od tega pravila so določene v Zakonu o delovnih razmerjih (ZDR-1) . ZZZS pa je sprejela tudi poenostavitev postopkov za izdajanje bolniške. Več informacij najdete na te povezavi.
Od 5. 2. 2021 pa ponovno velja Pravica do kratkotrajne odsotnosti zaradi bolezni (3 dni)in sicer do 31.12.2021. Delavka mora o kratkotrajni odsotnosti zaradi bolezni pisno ali elektronsko obvestiti delodajalko prvi dan odsotnosti, ter v času koriščenja kratkotrajne odsotnosti zaradi bolezni ne sme opravljati pridobitne dejavnosti ali se gibati izven kraja svojega bivanja. Za čas te odsotnosti je delavka upravičen do nadomestila plače, ki ga izplača delodajalki, ki nato zahteva refundacijo od ZZZS. Več informacij najdete na spletni strani ZZZS.
Nazadnje posodobljeno 13.04.2021.