Odziv konzorcija vsebinskih mrež na izhodišča Strategije razvoja NVO 2024–2029

Foto: Bunker

V konzorciju vsebinskih mrež nevladnih organizacij smo se odzvali na predlog vsebinskih izhodišč dokumenta “Strategija razvoja nevladnih organizacij v Republiki Sloveniji za obdobje 2024–2029”. Strategija, ki temelji na 26. členu Zakona o nevladnih organizacijah, določa petletni razvojni načrt, pripravljen s strani Ministrstva za javno upravo v sodelovanju z resorji, kjer delujejo NVO, ter Svetom Vlade RS za spodbujanje prostovoljstva in razvoja NVO. 

V Asociaciaji v sklopu našega odziva na strategijo problematiziramo predvsem odsotnost resnejših strateških usmeritev v njej. V odzivu smo sicer v grobem podprli sprejetje dokumenta, a hkrati izpostavili nekaj ključnih potrebnih sprememb, da bi zares lahko deloval razvojno za sektor. Naše pripombe bomo podrobneje predstavili na sestanku konzorcija, ki bo potekal 7. novembra na Ministrstvu za javno upravo, kjer bomo skupaj s predstavniki ministrstva razpravljali o dodatnih izboljšavah in izzivih za razvoj NVO v Sloveniji.

Prva stvar, ki smo jo izpostavili v naših komentarjih so administrativne obremenitve NVO. Nevladne organizacije se pogosto srečujejo s težkimi administrativnimi postopki, ki jim preprečujejo osredotočenje na osnovno poslanstvo. Pozdravljamo predloge po poenostavitvi postopkov, zlasti poročanja in prijav na razpise, ter predlog digitalizacije, ki bi olajšala dostop do dokumentacije. NVO potrebujejo tudi stabilne vire financiranja za dolgoročno načrtovanje. Predlagamo, da se povečajo nacionalna sredstva in uvede večletni finančni načrti, ki omogočajo stabilnost delovanja.

Dostop do delovnih prostorov je nujen za dobro delvoanje NVO, prav tako dostop do tehnične opreme ter možnosti za usposabljanja. Z redno organizacijo izobraževalnih programov, bi lahko krepili zmogljivosti NVO in izboljšali podporno okolje. Predlagamo tudi okrepitev podpornih centrov in vsebinskih mrež, ki organizacijam nudijo svetovanje. NVO in javne institucije morajo redno komunicirati in sodelovati. Predlagamo vzpostavitev dodatnih posvetovalnih teles, kjer lahko NVO sooblikujejo pomembne politike. Transparentnost, odgovornost, podpora zmogljivostim, stabilno financiranje in aktivno sodelovanje so po našem mnenju ključni vsebinski poudarki strategije. Uvesti je potrebno jasna merila za poročanje o prejetih javnih sredstvih, brez da bi to posegalo v neodvisnost organizacij. Pomembna je tudi promocija NVO, saj javnost pogosto premalo pozna njihov prispevek k družbi.

V skladu s Kodeksom ravnanja javnih uslužbencev bi morali okrepiti dialog med NVO in javno upravo. Redna srečanja med predstavniki NVO in lokalnimi oblastmi bi pripomogla k boljšemu razumevanju potreb skupnosti in k učinkovitemu usklajevanju vseh akterjev. Strategija določa, da so glavni cilji za naslednje obdobje krepitev finančne stabilnosti, izboljšanje administrativnih postopkov, digitalna preobrazba NVO in krepitev njihovih zagovorniških kapacitet. Za dosego teh ciljev je nujno sistematično pristopiti k izgradnji podpornega okolja, ki bo omogočilo kontinuirano delovanje NVO.

Deli