- Komu je razpis namenjen?
Upravičeni prijavitelji so poklicne_i umetnice_ki ali umetniški kolektivi z izkazanimi referencami na svojem umetniškem področju, ki delujejo v Sloveniji in se ne glede na starost želijo na novo ali dodatno vzpostaviti na presečnem področju umetnosti oz. kulture in zdravstva, sociale, oskrbe in/ali izobraževanja.
- Kakšnim projektom je razpis namenjen?
Z razpisom bomo podprli razvoj in izvedbo umetniških ali kulturnih projektov, katerih cilj je izboljšati zdravje in dobro počutje posameznikov ali skupnosti in izkazujejo zavedanje pomena interdisciplinarnega sodelovanja in delovanja na področjih zdravstva, sociale, oskrbe in/ali izobraževanja ter potencial za razvoj trajnejših praks. Razpis ni namenjen podpori že vzpostavljenih in uveljavljenih praks, temveč vzpostavitvi novih ali razvoju že obstoječih. Predlog projekta (novega ali obstoječega) naj tako vsebuje inovativen element, pa naj gre za kontekst, novo ciljno skupino, dodatne strokovnjake iz različnih področij, izvajalce …
- Kakšne prakse iščete?
Iščemo nove prakse ali prakse, ki se vključujejo v nov kontekst, ki povezuje kulturo z zdravstvom/socialo/oskrbo/izobraževanjem/idr.
Prakse so usmerjene v ciljne skupine/uporabnike ter v proces z učinki bolj kot v končni produkt. Opredeljuje jih medpodročno povezovanje med strokovnjaki na področju kulture (poklicnimi umetniki) in na področju zdravja.
- Katere so ciljne skupine Slovenske filantropije in Društva Projekt Človek?
Slovenska filantropija: ciljne skupine pa so lahko migranti_ke različnih statusov (in starosti) v LJ ali MB (skupina mladih);
starejši, ki obiskujejo aktivnosti v medgeneracijskih centrih (Murska Sobota, Žalec, Črnomelj…).
Društvo Projekt Človek: ciljne skupine so lahko vključeni v stanovanjske programe (skupine cca 6-8 oseb) v Škofji Loki in Ljubljani, različnih starosti (19-60 let) in spolov, skupni je problem zasvojenosti in odločenost se razvijati;
skupina svojcev uporabnikov;
mladostniki (13-23 let), ki so v ambulantnem programu (vendar z negotovostjo udeležbe);
preventiva na osnovnih šolah (13-15 let, 3. triada).
- Sem samozaposlen v kulturi s pravico do plačila prispevkov. Če bom na razpisu uspešen in prejel finančno podporo, ali se bo ta štela v mojo kvoto za cenzus?
Samozaposlene v kulturi (s pravico do plačila socialnih prispevkov s strani Ministrstva za kulturo) ne želimo obremeniti s tveganjem za preseganje cenzusa, zato se lahko umetniki prijavijo s pomočjo nevladne organizacije ali pa nam predstavijo svojo situacijo in se (v primeru izbora projekta) dogovorimo za način financiranja stroškov in financiranja honorarjev.
- Če prijavim projekt in sem izbrana, ali moram nujno odpotovati v Turku na Finsko na predstavitev projekta?
Ne, v Turku bodo v okviru mednarodne platforme Cuture&Health odpotovali le nekatere_i umetnice_ki, tj. tisti, ki bodo sami izrazili željo in bodo tudi izbrani v sklopu mednarodnega projekta.
Vseeno je pomembno, da umetnica_k, ki želi potovati na Finsko, to že načrtuje v sklopu finančne konstrukcije. Več informacij v zvezi s predstavitvijo projektov na Finskem dogodku bomo posredovali, ko jih prejmemo.
- Ali so izvajalci programa lahko tudi umetniki, ki niso samozaposleni v kulturi?
Na razpis se lahko prijavijo tudi umetniki, ki niso samozaposleni v kulturi. Razpis je primarno namenjen poklicnim umetnikom, ki izkažejo svoj referenčnost, ni pa prijava omejena glede na zaposlitveni status umetnika.
- Ali se lahko izvaja program v tandemu?
Da, umetnica lahko deluje v tandemu ali kolektivu bodisi z drugo umetnico ali strokovnjakinjo z drugega področja.
- Zanima me, ali je prioriteta dvig počutja ciljnih skupin ali pa “izvrstnost” umetniškega dela in da je treba iskati take skupine, znotraj katerih bo to možno realizirati? Ali mora znotraj projekta nastati nek končen (umetniški) produkt? Ali je proces bolj pomemben?
Pomembnejša je usmeritev v proces z učinki in usmeritev v ciljno skupino ali uporabnike, umetniški izdelek ali produkt ni obvezna sestavina prakse. Iščemo medpodročno povezovanje.
- Ali lahko projekt zajema več aktivnosti: delavnice, kulturno vzgajanje ciljne publike, izdelavo umetnine, razstavo itn.?
Projekt lahko zajema aktivnosti ene ali več vrst, dokler te kulturne/umetniške aktivnosti prinašajo pozitivno spremembo v kontekstu zdravja, sociale, oskrbe, izobraževanja za udeležence, sodelujoče.
- Prva številka pod “število ponovitev aktivnosti v projektu” je 8. Kakšne aktivnosti so to? Ali se 8 delavnic naprimer šteje za ponavljanje aktivnosti?
Osem delavnic izpolnjuje zastavljen obseg, če pozitivno vplivajo na ciljno skupino.
- Bo možnost udeležbe umetnika/kolektiva na showcase-u na Finskem vplivala na odločitev o izboru projektu?
Ne, umetnica ali kolektiv se lahko glede udeležbe na showcasu na Finskem odloči po svoji želji. Umetnice, ki se bodo na Finskem predstavile, (če bodo za to izrazile interes,) bo izbrala mednarodna komisija, zato udeležbe še ne moremo obljubiti.
- Kaj sodi pod strokovno podporo Asociacije? Je to lahko npr. organizacija osvežitvenega tečaja iz statistike (za potrebe raziskave)?
Asociacija se bo povezala s strokovnjaki, ki bi lahko pripomorejo k izvedbi projektov in prihajajo iz različnih strok. Pomagala bo pri iskanju, povezovanju in mreženju s partnerji. Nekatere vsebine pa bodo tudi v obliki izobraževanj, ki jih ponujamo v sklopu svoje redne dejavnosti.
- Letos sem že polno zaseden. Ali se lahko prijavim na razpis naslednje leto?
Da, razpis se bo v podobni obliki ponovil še v letih 2026, 2027 in 2028. Na razpis se lahko umetnik prijavi večkrat, a bo njegova prijava podprta le enkrat.
- Ali so stroški dela kriti?
Stroške dela in ostale stroške opredelite v finančnem načrtu. Zamejitev upravičenih stroškov ni, saj so stroški odvisni od narave projekta in od tega, kako projekt podpirajo.
- Zanima me, ali je partnerska institucija lahko tudi zasebna institucija?
Partnerska institucija/organizacija je nevladna organizacija (NVO) ali javni zavod oz. je po svoji naravi neprofitna organizacija, ki deluje na področju zdravstva, oskrbe, sociale ali izobraževanja in podpira prijavljeno prakso s svojim delom, znanjem, dosegom idr.
- Ali lahko ista prijavitelj_ica prijavi več projektov?
Da, prijaviteljica lahko prijavi več projektov, vendar bo podprta le v enem projektu.
- Ali se lahko prijavi projekt v podporo umetnikom?
Da, zamejitve v tem smislu ni, dokler gre za projekt, ki povezuje področje kulture z zdravjem na nov način.
- Ali lahko izvajamo oz. prijavimo projekt s partnerjem, s katerim smo že sodelovali in izvajali podoben projekt z ranljivo skupino?
Da, če prijavljate projekt s poznanim partnerjem, je to v redu, saj sodelovanje s partnerjem že poznate. Vendar pa uvedite v projekt nek nov element (ciljno skupino, metode ali drugo) v sodelovanju na področju medpodročnega sodelovanja kulture in zdravja.
- Kako obširna naj bi bila predstavitev umetnikov – portfolio?
Portfolio umetnika naj na kratko oriše dosedanje delo in/ali izkušnje s področja delovanja umetnika.
- Ali so udeleženci/strokovnjaki/umetniki lahko iz tujine?
Razpis je namenjen domačim umetnicam. Umetnice lahko sodelujejo z mednarodnimi strokovnjaki. Udeleženci so lahko iz tujine, a sodelujejo v projektu v Sloveniji.
- Kako je glede upravičenih stroškov strokovnjakov, ki so usposobljeni za delo s ciljno skupino. So lahko iz tujine in tudi iz držav, ki niso EU, če sodelujejo na daljavo?
Stroške projekta opredelite v finančnem načrtu. K sodelovanju lahko povabite strokovnjake po izbiri, ki bodo podprli vaš projekt.