V Asociaciji smo se odzvali na predlog Uredbe o minimalnem plačilu za samozaposlene v kulturi, ki jo je v javno razpravo vložila vlada. Pozdravljamo interes predlagatelja po vzpostavitvi pravnega okvirja za izboljšanje socialne varnosti in enakopravnejšo obravnavo samozaposlenih v kulturi. Ob tem pa smo ponovno opozorili, da bi bilo tako zakon kot Uredbo v kar nekaj delih potrebno dopolniti.
Ponovno smo izrazili začudenje nad dejstvom, da je urna postavka določena v neto znesku. Uveljavljen sistem plač v Republiki Sloveniji temelji na bruto zneskih, bruto znesek tako predstavlja premoženje delavke oziroma delavca. Plača, izražena v neto znesku, je izrazito subjektivna kategorija, zato menimo, da bi bilo primerno, da se urne postavke določijo v bruto zneskih. Opozorili smo tudi, da se pomembni elementi plačila, kot je na primer delovna doba, v predlaganih obtežitvenih količnikih ne upoštevajo. Prav tako se ne upoštevajo objektivne okoliščine, kot npr. nočno ali nedeljsko delo. Uredba bi našem mnenju morala vsebovati tudi obvezo izplačila za dogovorjeno delo.
V društvu smo opozorili še, da bi moralo biti usklajevanje urnih postavk bolj ugodno, kot je trenutno predvideno. Usklajevanje z upoštevanjem letne inflacije bi po našem mnenju bolj primerno odražalo rastoče stroške. Opozorili smo tudi, da številna dela v tabeli primerljivih poklicev niso zajeta in da obstaja še kar nekaj nedorečenosti v zvezi s praktično implementacijo uredbe. Primerljivost poklicev je po našem mnenju mestoma določena arbitrarno in odraža preživeto mentaliteto razumevanja kulturnega dela. Prihodnji koraki na tem področju bi morali voditi najmanj v sprejem kolektivne pogodbe za samozaposlene v kulturi ter sprejem ustreznega mehanizma, ki bi v primerih, ko samozaposleni večinsko zagotavlja delo enemu ponudniku, vodil v redno zaposlitev tega delavca.
Celoten odziv si lahko preberete TUKAJ.