V Društvu Asociacija tudi letos pozivamo k dvigu dnevnega nadomestila za čas zadržanosti od dela zaradi bolezni za samozaposlene v kulturi, katerega višino v skladu s četrtim odstavkom 82.a člena Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo določi vlada, na dostojno raven. V letu 2024 je nadomestilo znašalo 37,78 evra, kar je kljub določenemu napredku še vedno nezadostno. Glede na rast praga tveganja revščine ocenjujemo, da bi moralo nadomestilo v letu 2025 znašati vsaj 46 evrov dnevno. To je 7,5 evra več od trenutnega predloga Ministrstva za kulturo, ki predvideva le 38,5 evra na dan.
Poleg višanja bolniškega nadomestila pozivamo vlado, da bolniško nadomestilo za samozaposlene uredi že od 3. dne odsotnosti dalje, enako kot je to urejeno pri redno zaposlene. Samozaposleni v kulturi zaslužijo dostojne delovne pogoje in socialno varstvo, primerljive s tistimi v drugih sektorjih.
DOPIS VLADI
V Asociaciji že vrsto let opozarjamo na potrebo po celostni ureditvi socialnih pravic samozaposlenih v kulturi. Po podatkih za leto 2016 kar četrtina samozaposlenih v kulturi shaja z dohodkom, nižjim od praga tveganja revščine. To pomeni, da živijo z mesečnim dohodkom okrog 600 evrov, kar je nezadostno za dostojno življenje. Državni zbor RS je v Resoluciji o nacionalnem programu za kulturo 2024–2031 opozoril na prekarnost delovnih pogojev in negotove ekonomske ter socialne razmere samozaposlenih v kulturi, ki jih dodatno obremenjujejo neustrezna nadomestila v primeru bolezni. Obstoječa zakonodaja predvideva, da so samozaposleni v kulturi upravičeni do nadomestila šele po 31 delovnih dneh bolniške odsotnosti, pri čemer lahko do njega dostopajo zgolj enkrat letno. Zaradi tega se mnogi samozaposleni kljub bolezni odločajo za delo, kar vodi v dolgoročne zdravstvene posledice.
Za izboljšanje socialne in zdravstvene varnosti samozaposlenih v kulturi bi morala biti višina bolniškega nadomestila primerljiva z nadomestili, ki veljajo za redno zaposlene. Ministrstvo za kulturo sicer v predlogu ZUJIK-I, če bo predlog sprejet, po novem predvideva bolniško nadomestilo samozaposlenim v kulturi tudi v primeru poškodbe, in sicer do štirikrat na leto, pri čemer naj bi se pogoj 31 delovnih dni spremenil v 31 koledarskih dni. A predlagane rešitve, kljub pomembni in smiselni razširitvi na poškodbe, stanja v samem temelju ne bodo zadostno spremenile.
V društvo Asociacija opozarjamo, da mora biti višina dnevnega bolniškega nadomestila prilagojena pragu tveganja revščine, ki za leto 2023 znaša 903 evrov mesečno, kar pomeni 43 evrov na dan. Glede na rast praga tveganja revščine ocenjujemo, da bi moralo nadomestilo v letu 2025 znašati vsaj 46 evrov dnevno. To je 7,5 evra več od trenutnega predloga Ministrstva za kulturo, ki predvideva le 38,5 evra na dan. Zvišanje nadomestila bi imelo minimalne posledice za državni proračun, saj je ukrep koriščenja bolniškega nadomestila zaradi strogih pogojev izjemno redek (npr. v letu 2021 zgolj 46 primerov). Zvišanje nadomestila bi imelo tako za državni proračun minimalne posledice, za bolne samozaposlene v kulturi pa bi bil učinek veliko večji in pomemben.
Poleg višanja bolniškega nadomestila sočasno pozivamo odločevalce, naj skozi razširitev aktualno veljavne zakonodaje bolniška nadomestila za samozaposlene za bolezni in poškodbe uredi od 3. dne zadržanosti z dela dalje, s čimer bo uresničena zaveza aktualne vlade, skrb za zdravje pa bolj dostopna in realnost samozaposlenih v kulturi. Prepričani smo v nujnost hitrega in premišljenega ukrepanja vlade in resornega ministrstva in verjamemo, da bo vlada naše komentarje in predloge upoštevala ter predlog zakona ustrezno dopolnila.