Državni zbor je 30.1.2025 potrdil spremembe Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo, s katerim se ureja minimalno plačilo in povezane vidike za opravljeno delo samozaposlenih v kulturi, ki ga ti opravijo za javne zavode in javne agencije s področja kulture. V Društvu Asociacija pozdravljamo uvedbo novega načina določanja minimalnega plačila samozaposlenih v kulturi. Tekom obravnave smo tudi sami podali predloge za dodatne izboljšave.
Sprememba zakona omogoča sprejem uredbe, s katero bo po novem določen način izračunavanja in usklajevanja minimalnega plačila samozaposlenih v kulturi. Upoštevala se bo urna postavka izhodiščnega plačnega razreda za primerljivo delovno mesto v sistemu plač v javnem sektorju, postavka pa bo dodatno obtežena s posebnim obtežitvenim količnikom, ki predstavlja dodatne stroške, ki jih imajo samozaposleni.
Koalicijske poslanske skupine so na seji matičnega delovnega telesa sprejele amandma, ki določa, da naročniki kulturnih storitev ne smejo drugim izvajalcem, ki niso samozaposleni v kulturi, za enako storitev plačati nižjega zneska, kot je določen za samozaposlene v kulturi. Takšne prakse bi namreč spodkopavale delovne pogoje samozaposlenih v kulturi.
Spremembo zakona v Društvu Asociacija pozdravljamo in ocenjujemo, da gre za pomemben korak naprej pri zagotavljanju socialne varnosti samozaposlenih v kulturi. Prav tako pozdravljamo sprejetje t.i. protidampinške klavzule, ki bo preprečila, da bi se dodatno ogrožal socialni in ekonomski položaj samozaposlenih v kulturi.
V Društvu Asociacija smo na predlog zakona sicer podali pripombe in predlagali dodaten amandma, ki pa žal ni bil vložen. Z ozirom na izrazito prekaren položaj delavk in delavcev, ki jim je uvajanje minimalnih urnih postavk namenjeno, smo v Asociaciji mnenja, da bi moralo usklajevanje urnih postavk slediti bolj smiselni in za delavke in delavce ugodni formuli, kot jo predvideva novi Zakon o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju. Tako smo predlagali, da se za uskladitev uporabi podoben mehanizem, kot ga pozna Zakon o minimalni plači, in da se upošteva letna inflacija za obdobje januar – december preteklega leta. Predmet za nadaljnjo razpravo bodo morali biti obtežitveni količniki, saj se poraja povsem legitimno vprašanje, če res odražajo realno stanje in stroške. Kot zadnje pa v Asociaciji dodajamo, da bi morale biti urne postavke izražene v bruto zneskih, saj je navsezadnje takšen tudi uveljavljen sistem plač v Republiki Sloveniji.