Od e-Demokracije do evropskih kulturnih politik: Decembrska izobraževanja Asociacije

foto: Asociacija / Ivan Koruza

Decembra smo v društvu Asociacija nadaljevali z izobraževalnim programom, ki nagovarja ključna vprašanja kulturnega sektorja. V okviru decembrskih aktivnosti smo izvedli tri sklope izobraževanj, ki so naslavljali aktualne izzive in priložnosti na področju kulture. Izobraževalni sklopi so bili namenjeni nevladnim organizacijam, samozaposlenim in drugim akterjem v kulturnem sektorju, ki želijo nadrobneje razumeti zakonodajo, evropske iniciative in orodja za aktivno participacijo v demokratičnih procesih.

Skozi izobraževalni program smo naslovili bolj specifične kulturne teme, ki so pomembne za krepitve znanj, izmenjavo izkušenj ter krepitev dostopa do strokovnjakov ter njihovih znanj.

Izobraževanje o orodjih e-Demokracije

2. decembra so se udeleženke in udeleženci v živo ali preko spleta nadrobno seznanili z uporabo sistema za elektronsko participacijo e-Demokracija. Mag. Simon Delakorda z Inštituta za elektronsko participacijo je temeljito predstavil delovanje podportala e-Demokracija, ki je del portala eUprava. Udeleženci so tako spoznali, kako lahko nevladne organizacije in posamezniki prek rabe orodja vplivajo na zakonodajne procese. V izobraževalnem sklopu je predavatelj tudi podlagi praktičnih primerov sooblikovanja strategij in predpisov osvetlil možnosti uporabe e-Demokracije za krepitev participativnosti v odločevalskih procesih.

foto: Asociacija / Ivan Koruza

Praktično izobraževanje o statusu samozaposlenega v kulturi

V sodelovanju z DobroVago smo 9. decembra izvedli praktično izobraževanje v treh delih za vse tiste, ki se v register samozaposlenih v kulturi vpisujejo prvič ali o tem razumišljajo. . V prvem in drugem delu so udeleženci prek teorije, prakse in splošnega družbenega konteksta, ki oblikuje razumevanje statusa samozaposlenega v kulturi, spoznali postopek pridobitve in upravljanja s statusom samozaposlenega ter trenutno zakonodajo, povezano s tem. Ob razlagi ureditve, njenega razvoja ter problematičnih točk, tudi skozi strateške dokumente in druge izjave o statusu, in administrativnih postopkov je vodja strokovne pisarne Polona Torkar udeležencem podala konkretna in izrazito praktična navodila za razumevanje in naslavljanje ovir, s katerimi se v postopkih lahko srečujejo..

V tretjem delu pa smo organizatorji in udeleženci s predstavnicami samozaposlenih v kulturi, odločevalci in zagovorniki, natančneje s Tadejem Meserkom iz Ministrstva za kulturo, Mistral Majer, samozaposleno v kulturi na področju uprizoritvenih umetnosti, Tanjo Petrič, samozaposleno v kulturi na področju knjige, ki je mdr. članica skupine za trajni dialog z samostojnimi delavci v kulturi ter Nacionalnega sveta za kulturo, Uršo Menart, samozaposleno v kulturi na področju filma, ki je članica skupine za trajni dialog z samostojnimi delavci v kulturi ter Mihom Blažičem – N’tokom, ki je samozaposlen v kulturi na področju glasbe in predstavnik sindikata ZASUK, razpravljali o realnostih položaja samozaposlenih ter spremembah, ki se obetajo z aktualnimi zakonodajnimi predlogi. Poudarek je bil na nujnosti izboljšanja pogojev za samozaposlene ter iskanju poti za boljšo prihodnjo ureditev.

Izobraževanje o kulturnih politikah v EU

Naslednji dan, 10. decembra, smo preko platforme Zoom organizirali pregledno izobraževanje o evropskih kulturnih politikah, ki je bilo namenjeno nevladnim organizacijam in samozaposlenim z zanimanjem za delovanje na evropski ravni.

Gostili smo Larsa Eberta, generalnega sekretarja organizacije Culture Action Europe, ki je z nami delil svoje bogate izkušnje in sveže informacije. Predstavil je aktualno stanje evropskih kulturnih politik, najpomembnejše iniciative na tem področju ter priložnosti za pridobivanje financiranja. Udeleženci so pridobili vpogled v evropski kulturni prostor ter koristne nasvete za sodelovanje v evropskih projektih.


Decembrska izobraževanja so bila odlična priložnost za krepitev kompetenc, mreženje in razprave o pomembnih vprašanjih kulturnega sektorja ter so na neodvisni kulturni sceni dobro sprejeta. V društvu tako že snujemo izobraževalne aktivnosti za 2025 in vas vabimo, da se jih udeležite.

Projekt Kulturosfera in aktivnosti Asociacije podpirata Ministrstvo za kulturo in Mestna občina Ljubljana – oddelek za kulturo.

Deli