V okviru mednarodnega projekta OPE.N smo v mesecu novembru uspešno izvedli tri inovacijska vozlišča v Mariboru, Ljubljani in Kopru. Na srečanjih smo s predstavniki lastnikov nepremičnin, lokalnih oblasti, skupnosti, javne uprave, urbanistične stroke in nevladne kulture iskali in izmenjevali vidike, kako pristopiti k problematiki razvoja in umestitve razpoložljive infrastrukture na način, da bi presegli ovire, spoznali raznovrstne možnosti, prakse in pristope, ter morebiti ustrezneje naslovili vrsto prostorskih potreb v urbanih središčih, tudi potrebno neodvisne kulture, ki je jasno izpričana.
Proces facilitacij je vodila mednarodno priznana facilitatorka Lorena Copui iz Romunije, udeleženci pa so se med drugim dotaknili realij razpoložljivosti prostorov, njihove primernosti in cenovne dostopnosti, pripravljenost lastnikov in upravnikov za sodelovanje pri njihovem upravljanju in najemu s skupnostmi ter splošnega odnosa in praks do skupne lastnine, javnih prostorov, upravljanja pri nas.
V okviru facilitacij, katerih namen je bil pomapirati deležnike, prakse, odnose, pa tudi zadržke in strahove, ki lahko zavirajo pogostejše sodelovanje med lastniki infrastrukture in skupnostmi, pa naj gre za zasebnike ali javne institucije, smo pribeležili vrsto rešitev in pogledov referenčnih strokovnjakov, ki bodo služile kot podlaga za zbirno poročilo v projektu, v katerem bodo partnerji povzeli zaznane rešitve in pristope k problematiki v Sloveniji, na Hrvaškem ter na Kosovu z namenom spodbuditi regionalne deležnike k iskanju in proaktivnemu udejanjanju ter naslavljanju svojih infrastrukturnih potreb, sočasno pa bodo facilitacije Asociaciji služile kot referenčna točka za poglobljeno raziskovanje in iskanje načinov za okrepljeno sodelovanje med skupnostmi ter upravljalci infrastrukture za vzajemno naslavljanje potreb na ravni infrastrukture.
O projektu OPE.N
Projekt OPE.N, ki ga v Društvo Asociacija izvajamo v sodelovanju z vodilno organizacijo partnerico Operacijo Grad s Hrvaške in Fundacijo Lumbardhi s Kosova, združuje konzorcij treh organizacij iz jugovzhodne Evrope. Glavni cilj projekta je reševanje perečih vprašanj, povezanih s pomanjkanjem ustrezne podpore neodvisnim kulturnim akterjem, zlasti glede (javne) kulturne infrastrukture.
S projektom želimo postaviti temelje za bolj prilagojen podporni sistem za neodvisne kulturne prostore in poglobiti odnose med umetniki, kulturnimi delavci, lokalnimi skupnostmi ter odločevalci. Aktivnosti v sklopu projekta vključujejo raziskovalna potovanja, inovacijska vozlišča, rezidenčne programe ter več srečanj z lokalnimi deležniki. Rezultati bodo predstavljeni skozi umetniška dela, dokument o novih modelih kulturne infrastrukture in zaključno mednarodno konferenco. Posebnost konzorcija je njegova pionirska narava, saj v vsaki državi združuje ključne neodvisne kulturne platforme. Te platforme so nosilci novih praks participativnega upravljanja kulturne infrastrukture in delujejo kot inkubatorji za inovativne umetniške in kulturne prakse.
Projekt OPE.N sofinancira Evropska unija v okviru mehanizma Ustvarjalna Evropa.