Vabimo vas na naše drugo ASO izobraževanje v katerem bomo natančno preučili in predstavili pokojninski sistem. Udeležba ni koristne le z vidika lastne upokojitve, ampak bo omogočila razumevanje celotnega sistema, njegovih prednosti in pomanjkljivosti ter nam pomagala, da se v njem za prihodnost čim bolje pozicioniramo.
O pokojninskem sistemu se bo z nami pogovarjal strokovnjak za področje pokojninske zakonodaje Anže Dolinar. Dobimo se 21. 11. ob 9:00 na Dalmatinovi 4 v prostorih Asociacije, udeležite pa se ga lahko tudi preko povezave Zoom. Izobraževanje bo predvidoma skupno trajalo 4 ure, potek pa bomo prilagodili na želje in potrebe prisotnih.
Rok za prijavo 18. 11. 2024
Izobraževanje bo ponudilo poglobljen vpogled v delovanje pokojninskega in invalidskega zavarovanja v Sloveniji, s poudarkom na zgodovinskem razvoju in predlaganih reformah. Organizirano bo v več delih, s poudarkom na teoretičnih osnovah in praktičnih primerih, ter dodatno uro za vprašanja in diskusijo, da se udeleženci lahko vključijo v pogovor in pojasnijo morebitne nejasnosti.
Prvi del bo obravnaval nastanek in osnovno delovanje našega pokojninskega sistema. Začeli bomo z zgodovinskim ozadjem Bismarckovega sistema socialne varnosti in njegove razlike z Beveridgeovim modelom. Osredotočili se bomo na zgodovinski pregled pokojninskega in invalidskega zavarovanja (PIZ) v Sloveniji od leta 1992 naprej, vključno s ključnimi spremembami zakonodaje (ZPIZ 92’, ZPIZ-1, ZPIZ-2 in ZPIZ-2G). Predstavili bomo temeljne elemente sistema, kot so nosilec zavarovanja, način financiranja, prispevki za socialno varnost in kategorije zavarovancev. Razložili bomo postopke izračuna pokojnin, določanja osnov za odmero ter odstotke za izračun pokojnin. Pregledali bomo tudi pravice iz pokojninskega zavarovanja, vključno s predčasno upokojitvijo in malusi, pravice iz invalidskega zavarovanja ter dodatne pravice, kot so letni dodatek in delno pokojninsko plačilo.
Drugi del bo nadgradil razumevanje temeljnih elementov sistema z osvetlitvijo indeksacije pokojnin in različnih oblik solidarnosti znotraj sistema, vključno z minimalnimi in zagotovljenimi pokojninami ter minimalnimi in maksimalnimi osnovami. Obravnavali bomo tudi relevantno socialnovarstveno zakonodajo ter osnovna načela drugega in tretjega stebra pokojninskega zavarovanja. Posebna pozornost bo namenjena specifikam kulturnih delavcev in njihovim posebnostim pri zavarovanju, vključno s samozaposlenimi in pomenom plačevanja minimalnih prispevkov. Raziskali bomo tudi posebne zakone, ki vplivajo na to skupino, in razpravljali o posebnih pokojninah za dosežke na področju kulture. Na koncu bomo predstavili izhodišča predlagane pokojninske reforme Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ), pregledali predlagane spremembe in analizirali njihove možne učinke na sistem ter zavarovance.
Tretji del bo namenjen razlagi praktičnih primerov in vprašanjem prisotnih. Celotna delavnica bo omogočala interaktivno učenje, saj bodo udeleženci povabljeni, da aktivno sodelujejo pri razpravah in vprašanjih, s čimer se bo zagotovilo boljše razumevanje kompleksnosti pokojninskega sistema in prihodnjih izzivov.
Izobraževanje podpira in financira Ministrstvo za kulturo.