Odziv na predlog sprememb Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo

Foto: Asociacija

Po intenzivnih krogih posvetov z deležniki in skupnostjo smo v društvu pripravili obširen odziv na predlog sprememb krovnega zakona za kulturno ureditev v Sloveniji, Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo, ki je temeljni dokument za kulturno politično ureditev Republike Slovenije.

V društvu prepoznavamo pomembnost korakov, ki ga s predlogom ZUJIK-I napravljata vlada in predlagatelji zakona v smeri prenove kulturnega modela v kulturi. V predlogu prepoznavamo uresničitev vrste pobud in zahtev, ki so dolgotrajna prizadevanja našega društva. Koraki vsekakor so, izkazan posluh za rešitve tudi, in vendar manjka odločnost, pa tudi sredstev in politične volje, da bi sektor kulture, predvsem njegove najranljivejše deležnike, zaenkrat še samozaposlene v kulturi, resnično okrepili na način, ki bi jim na vsej karierni in življenjski poti zagotavljalo spodobnega in dostojnega življenja.

Prav v položaju samostojnih delavcev v kulturi se odraža, kakšen je odnos države na koncu koncev do lastne kulture in tistih, ki jo dejansko soustvarjajo. Predlagamo seveda še bolj odločne korake in izboljšave, med njimi številne brez finančnih posledic, temeljnih težav samozaposlenih pa brez bistveno večje odločnosti nameniti sredstva za izboljšanje njegovega položaja, ne bo mogoče nasloviti. Pozivamo k odločnosti in opominu na vse zaveze iz različnih pogodb in vizij koalicijskih strank, o odpravi prekarnosti v javnem sektorju, o tem, da vsako delo šteje …

V društvu Asociacija pri tem vsekakor ne obupujemo, izkazana je bila namreč več kot namera prisluhniti sektorji in njegovim raznovrstnim in dobro izpričanim potrebam, ki jih morebiti res ni mogoče nasloviti v enem samem zamahu. Opazili smo in pozdravljamo, da so nevladne organizacije v predlogu krovnega zakona naposled sploh in ustrezno umeščene in njihov prispevek ustrezneje ovrednoten, raznorodne potrebe pa naslovljene. Predlagamo seveda še bolj odločne korake in izboljšave, med njimi številne brez finančnih posledic, zato pa vrsto takih, ki bodo v bistveno pomoč nevladni kulturi.

Opazili smo in pozdravljamo natančnejšo opredelitev in posodobitev nalog in vloge različnih organov civilne družbe, ki sodelujejo pri pripravi kulturnih politik in regulative ter s predlogi mehko ali konkretneje usmerjajo slovensko kulturo, tudi vpis dialoških skupin v krovni zakon. Predlagamo seveda še bolj odločne korake in izboljšave, med njimi številne brez finančnih posledic, zato pa vrsto takih, ki bodo v bistveno pomoč kulturi in sposobnosti družbe, da naslavlja izzive in sta v svoji srži sodobni, odzivni, inovativni.

Skozi predloge in komentarje odpiramo še vrsto določil, ki jih predlog ZUJIK-I pušča nedotaknjene. In vendar želimo poudariti, da je odziv društva Asociacija, ki je nastajal v razmerah izrazito (pre)kratke javne razprave ter v času, ko vse deležnike, tudi naše društvo bremenijo izpolnitev raznoraznih obveznosti do občinstev in financerjev, nastajal usklajeno med vrsto deležnikov neodvisne kulturi. Pred vami je torej najmanj delni rezultat vključujočega procesa, ki, četudi pozen v mandatu vlade in pri oddajanju, je artikulacija potreb številnih predstavnikov neodvisne kulture, ki v smernice, načela in prenovo krovnega zakona ter kulturne politike na koncu dneva
vendarle verjamejo, le predolgo jo že čakajo.

Zavedamo se, da je pred nami dolga pot usklajevanj in prizadevanj ter bitka s časom, da bo krovni zakon prestal vso potrebno proceduro in se uveljavil kot nova podlaga za vsa prihodnja prizadevanja v polju kulture. V Asociaciji bomo vsekakor svoj prvi odziv v tem času in sproti še izostrili, uskladili, poglobili račune in zahtevali odločnost. Če kdaj, zdaj in vsakič znova.

Rezerve vsekakor so, pa tudi volja, energija in sredstva. Pa naj bodo še izdatneje na voljo in v podporo kulturi ter delavcev in delavkam, ki jo sestavljajo.

Celotno besedilo odziva

Deli