Spremembe ZUJIK na NSK in dialoških skupinah

V društvu se intenzivno posvečamo trenutno najbolj aktualni kulturnopolitični temi – predlaganim spremembam Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo (ZUJIK). Gre za ključno zakonodajo, ki ureja področje kulture in posledično kulturne politike, zato je vsaka sprememba zakona deležna posebne pozornosti.

Spremembe zakona so že obravnavale nekatera najpomembnejša psovetovalna in strokovna telesa kot je Nacionalni svet za kulturo in delovne skupine za trajni dialog z akterji kulturnega delovanja. Sej omenjenih teles smo se udeležili tudi člani društva in na njih predstavili zhodišča za naše komentarje na predlagane spremembe in predloge za njihovo zboljšavo.

Na seji Delovne skupine za trajni dialog s samozaposlenimi in drugimi delavci v kulturi je podpredsednica društva in vodja strokovne pisarne Polona Torkar v splošnem podprla izboljšave, a obenem poudarila, da se zakon še vedno osredotoča predvsem na lajšanje revščine, kar kaže na potrebo po korenitejših spremembah. Pri vprašanju karierne dinamike so prisotni izpostavili problematiko izkazovanja prekarnega dela, ki bi se moralo upoštevati pri razvrščanju v razrede. Poudarili so, da je dokazovanje dela za starejše posebej zahtevno zaradi pomanjkanja ustrezne dokumentacije, zato je bila predlagana širitev nabora dokazil. Obenem so obravnavali položaj samozaposlenih v času upokojevanja in izrazili potrebo po temeljnem dvigu prispevkov glede na karierni razred za izboljšanje socialne varnosti v obdobju upokojitve.

V razpravi o predlogu progresivnega cenzusa je skupina izpostavila, da ta ureditev predstavlja korak naprej za podporo samozaposlenim v zgodnjih fazah kariere. Skupina je predlagala, da bi se razvoj sistema usmeril tako, da bi uspešnejši samozaposleni aktivneje upravljali svoje socialne pravice in doplačevali prispevke glede na dohodek, ki presega cenzus. Izrazili so, da je trenutni cenzus prenizek, zato bi ga lahko prilagodili z možnostjo izvzema določenih prihodkov. Poleg tega so pozdravili ureditev zdravja samozaposlenih, ki predvideva poškodbe pri delu in obvezne zdravniške preglede, ter predlagali, da bi ureditev zajela tudi kratkotrajne odsotnosti s predvidenimi nadomestili od tretjega dne odsotnosti dalje.

Na seji Delovne skupine za trajni dialog z nevladnimi organizacijami pa je predsednik društva Uroš Veber predstavil nekatere ključne komentarje društva ob prvem branju predlaganih sprememb. Prisotni predstavniki ministrstva so nekatere od naših predlogov pozdravili in napovedali njihovo vključitev v popravke zakona. Predstavili smo tudi pomisleke društva glede ustreznosti  nekaterih ključnih sprememb, saj menimo, da predlagane spremembe ne zagotavljajo vseh smiselnih  ukrepov za krepitev polja nevladnih organizacij.

Deli