Od 4. do 6. oktobra 2024 je v Zagrebu potekala 12. generalna skupščina mreže Kooperativa, ki povezuje kulturne organizacije in ustvarjalce iz jugovzhodne Evrope. Dogodek, ki je gostil predstavnike 14 organizacij, vključno s Polono Torkar in Ivanom Koruzo iz Društva Asociacija, je potekal v prostorih galerije Kontejner.
Skupščina je združila člane, da bi preučili obstoječe projekte in zasnovali prihodnje korake, ki bodo še naprej spodbujali razvoj kulturnega sektorja v regiji. S tem srečanjem so članice mreže postavile temelje za novo strateško obdobje, ki se bo pričelo leta 2025.
Prvi dan skupščine je bil posvečen predvsem strateškemu načrtovanju, ki ga je moderirala aktivistka in raziskovalka Emina Bužinkić. Delovni program je vključeval uvodno kroženje, kjer so udeleženci izrazili svoja pričakovanja in cilje. Sledila sta dva ključna delovna sklopa: analiza trenutnega stanja mreže in “prepletanje Kooperative”, kjer so prisotni oblikovali ideje za prihodnjo vizijo in načrte delovanja. Namen srečanja je bil ne le utrditi obstoječe vezi med članicami, temveč tudi prepoznati skupne cilje in načine, kako učinkoviteje podpreti neodvisno kulturno ustvarjanje v regiji. Po intenzivnem dnevu dela so se člani zavezali, da bodo v prihodnjih mesecih sodelovali pri oblikovanju podrobnejšega strateškega načrta.
Drugi dan skupščine je bil namenjen operativnemu načrtovanju. Dejan Košćak, programski koordinator Kooperative, je predstavil aktivnosti mreže v letu 2024, kar je sprožilo razpravo o prihodnjih načrtih. Prisotni so podali predloge za bolj učinkovito izvajanje nekaterih aktivnosti, kot so promocija publikacij, časovna uskladitev delavnic v okviru KAMP (digitalnega formata medsebojnega učenja) in izboljšanje komunikacije znotraj mreže. Načrti za leto 2025 vključujejo prilagoditev programa gostovanj finančnim zmožnostim članic ter povečanje podpore pri sodelovanju med organizacijami, kar naj bi prispevalo k močnejši prisotnosti neodvisne kulture v javnem prostoru.
Upravni odbor je posebej obravnaval situacijo s pisarnama v Skopju in BTD (Balkan Trust for Democracy), kjer je prišlo do zamud pri poročanju, kar pa v sodelovanju z novim upravnim odborom mreže že naslavljajo. Srečanje je naslovilo tudi prihodnje možnosti financiranja, vključno z razpisom za Erasmus+ in Creative Europe.
Srečanje v Zagrebu je izpostavilo nujnost izboljšanja komunikacije s člani mreže, kjer bo izmenjava informacij potekala bolj neposredno in sistematično. Upravni odbor je bil pozvan, da oblikuje okvir, ki bi spodbudil še tesnejše sodelovanje in deljenje znanj, kar bi pripomoglo k bolj učinkovitemu doseganju ciljev mreže. Na dnevnem redu je bila tudi diskusija o tem, kako oblikovati komunikacijsko strategijo, ki bi odražala vrednote in cilje mreže Kooperativa, predvsem v luči naraščajoče potrebe po povezanosti članov.
Skupščina je zaključila z obljubo, da bodo izpeljani vsi predlogi, ki bodo pripomogli k bolj strukturiranemu in usklajenemu delovanju mreže. Nadaljne delo upravnega odbora in pisarne, bo tako osredotočeno na sanacijo težav preteklih let in razvijanje upravnih in operativnih procesov, vključno z opredelitvijo vlog in odgovornosti znotraj pisarne ter določitvijo ključnih usmeritev za izvajanje odločitev, sprejetih na tokratni skupščini. Generalna skupščina v Zagrebu je tako postavila trdne temelje za nadaljnji razvoj mreže in še dodatno utrdila njeno vlogo v kulturni krajini regije.
Sodelovanje Društva Asociacija v mreži podpira Ministrstvo za Kulturo.